Miniarka porówka – groźny szkodnik w uprawie cebuli, szczypiorku oraz pora

Miniarka porówka (Napomyza gymnostoma) jest niebezpiecznym szkodnikiem w uprawie cebuli, szczypiorku oraz pora. Do niedawna spotykana była w południowo-wschodniej części naszego kraju, obecnie można ją spotkać również w innych rejonach.

Miniarka porówka – Wygląd i biologia szkodnika


uszkodzenia-szkodnika-czosnek
Wygląd i biologia szkodnika

Miniarka porówka to niewielka, 3–4 mm, muchówka. Samice są większe od samców. Ciało miniarki jest szare, głowa żółta, odwłok ciemny z podłużnym żółtym pasem z boku. Jaja są białe i podłużne. Larwy osiągają długość do 5 mm. Początkowo są białe, po czym żółkną. Bobówki mają długość 3–4 mm i są barwy brunatnej. W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia. Wiosenny wylot miniarek ma miejsce od połowy kwietnia do końca maja. Z kolei letni ma miejsce od sierpnia do października. Zimują bobówki oraz larwy. Samice składają jaja w liście cebuli, pora oraz szczypiorku. Żerowanie larw stwierdza się do połowy listopada. Dodatkowo, samice nakłuwają liście pokładełkiem znajdującym na końcu odwłoka i spijają wypływający sok komórkowy.

Lustracja plantacji cebuli oraz próg zagrożenia

Lustracja plantacji cebuli powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu, w okresie od lipca do sierpnia, w 3–5 wybranych miejscach na polu. Próg zagrożenia wynosi 8 – 10 miejsc składania jaj na 1 m2 uprawy.

Zwalczanie miniarek w cebuli

Zwalczanie miniarki porówki należy rozpocząć niezwłocznie po stwierdzeniu przekroczenia przez nią progu zagrożenia lub stwierdzeniu żerowania szkodnika w uprawie. Oprysk powinno się przeprowadzać preparatami zawierające substancję czynną CYAZYPYR® (cyjantraniliprol), takimi jak Benevia® 100 OD. Benevia® 100 OD to środek owadobójczy w formie koncentratu zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą (OD), o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu.

Więcej informacji na temat Benevia® 100 OD znajdziesz tutaj >>>>

 

Uprawa cebuli – sprawdź co musisz wiedzieć aby uzyskać dobry plon

Polecamy także: