Uprawa cebuli – sprawdź co musisz wiedzieć aby uzyskać dobry plon

Cebula zwyczajna (Allium cepa L.) jest jedną z najpopularniejszych roślin w uprawach warzywniczych. Ma duże wymagania klimatyczne i glebowe. Czy wiesz na co decyduje o sukcesie w jej produkcji i na co zwrócić szczególną uwagę? O czym należy pamiętać, żeby uprawa cebuli przyniosła wysoki plon?

 

Uprawa cebuli – wymagania glebowe

Cebula charakteryzuje się dużymi wymaganiami glebowymi. Na stanowiska pod jej uprawę należy wybierać gleby żyzne oraz próchnicze, wilgotne ale nie podmokłe, o klasie bonitacyjnej nie niższej niż IVa.

Wymagania pokarmowe

Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy cebula jest wrażliwa na niedobór wody oraz wykazuje niewielką zdolność do wykorzystania składników pokarmowych z gleby. Wykazuje duże zapotrzebowanie na takie pierwiastki jak fosfor i potas oraz miedź, cynk i mangan. Z tego powodu, dla prawidłowego rozwoju i plonowania roślin, konieczne jest łączenie tradycyjnego nawożenia z nawożeniem dolistnym takimi preparatami jak np. Zinc 69. <<< SPRAWDŹ!

Fazy wzrostu a długość dnia

Cebula silnie reaguje na długość dnia, a fazy jej wzrostu są przez niego regulowane. Z tego powodu dominującym sposobem uprawy cebuli w naszym kraju jest uprawa z siewu wiosennego, gdzie wykorzystuje się odmiany dnia długiego.

Zmianowanie w uprawie cebuli

W uprawie cebuli niezwykle ważny jest przedplon. Ze względów fitosanitarnych nie powinna być uprawia w monokulturze lub po innych warzywach cebulowatych częściej niż raz na cztery lata. Do roślin zalecanych jako przedplon należą m.in. buraki, dynia, groch, kalafior, kapusta, kukurydza, marchew, ogórek, pszenica, żyto oraz wyka.

Ochrona cebuli przed szkodnikami

Do chorób mogących pojawić się w uprawie cebuli na skutek nieprawidłowego zmianowania należą:

  • zgnilizna szyjki cebuli;
  • różowa zgnilizna korzeni cebuli;
  • biała zgnilizna cebuli;
  • głownia cebuli.

Z kolei szkodnikami: śmietka cebulanka, miniarka porówka czy wciornastki. Do skutecznej ochrony cebuli przed tymi szkodnikami służą środki zawierające substancje czynną cyjanotraniliprol – Benevia® 100 OD.

insektycyd - uprawa cebuli i innych warzyw

Polecamy także: