Okopowe ochrona ziemniaka i cebuli

Opublikowano: 5 kwietnia, 2018 | autor: Redaktor

Ochrona ziemniaka i cebuli przed chorobami grzybowymi

Ochrona ziemniaka i cebuli przed chorobami grzybowymi stanowi istotny element właściwej agrotechniki, pozwalający na uzyskanie wysokich plonów roślin dobrej jakości. Ze względu na dużą presję patogenów chorobotwórczych uprawa zarówno ziemniaka, jak i cebuli jest dość trudna i wymagająca. Co więc należy wiedzieć, aby zapewnić sobie obfity i dobrej jakości plon ziemniaka i cebuli?

Najgroźniejsze choroby ziemniaków

ochrona ziemniaka i cebuliZaraza i alternarioza ziemniaka są najgroźniejszymi chorobami mogącymi wystąpić zarówno podczas wegetacji, jak również przechowywania ziemniaka.

Zaraza ziemniaka

Sprawcą zarazy ziemniaka jest grzybopodobny organizm Phytophthora infestans. Objawy choroby, w postaci brunatnych niekształtnych plam, występują na liściach i łodygach ziemniaka. Cechą charakterystyczną zarazy jest tworzenie się białego nalotu na pograniczu zdrowej i chorej tkanki liści. Zazwyczaj ów nalot jest widoczny po spodniej stronie liści podczas wilgotnej pogody. W Polsce straty spowodowane zarazą ziemniaka mogą przekraczać 50% plonu.

Alternarioza ziemniaka

Alternariozą ziemniaka określa się dwie choroby brunatną plamistość liści oraz suchą plamistość liści, których sprawcami są grzyby z rodzaju Alternaria. Cechą charakterystyczną suchej plamistości liści są rozwijające się na liściach brązowe plamy. W przypadku brunatnej plamistości liści na blaszce liściowej tworzą się drobne i nierównomiernie rozmieszczone nekrozy. W przypadku alternariozy straty plonu wahają się w granicach 20–50% plonu.

Mączniak rzekomy cebuli

Mączniak rzekomy jest najgroźniejszą chorobą mogącą wystąpić na plantacji cebuli. Jego sprawcą jest organizm grzybopodobny, rozwijający się w przestworach międzykomórkowych, Peronospora destructor. W przypadku porażenia grzybnia tego patogenu rozwija się w liściach i pędach cebuli. Wtedy też liściach cebuli widoczny jest charakterystyczny aksamitny szarofioletowy nalot. Niezwalczany mączniak może powodować całkowite zamieranie liści cebuli oraz straty w plonie przekraczające 70%.

ochrona ziemniaka i cebuliKiedy stosować fungicydy

Ochrona ziemniaka i cebuli przed kluczowymi chorobami wymaga odpowiedniej strategii ochrony. Preparaty przeciwko patogenom chorobotwórczym powodującym te choroby należy stosować zgodnie z sygnalizacją lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów. Ze względu na silną presję patogenów chorobotwórczych, ochrona ziemniaka i cebuli, jest zabiegiem koniecznym.

Ochrona ziemniaka i cebuli przed kluczowymi chorobami

Galben® M jest nowoczesnym systemicznym preparatem grzybobójczym, który doskonale sobie radzi sobie problemem mączniaka rzekomego cebuli oraz zarazy i alternariozy ziemniaka. Galben® M (więcej na temat środka) zawiera dwie substancje czynne – mankozeb oraz benalaksyl, które uzupełniają swoje działanie oraz są szybko pobierane i przemieszczane w roślinie, w wyniku czego preparat zapewnia wysokiej klasy ochronę.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑