Herbicydy w pszenicy jarej – To musi wiedzieć każdy rolnik

Skład botaniczny chwastów w uprawie pszenicy jarej niewiele różni się od tego w pszenicy ozimej. W praktyce ochrona herbicydowa w pierwszym przypadku jest znacznie ułatwiona i ograniczona do zaledwie jednego zabiegu nalistnego przeprowadzonego w dość elastycznym terminie.  Przy wyborze właściwego czasu oprysku i odpowiedniego herbicydu priorytetem powinno być zniszczenie chwastów o wysokiej szkodliwości dla pszenicy. Sprawdź jak herbicydy w pszenicy jarej mogą wpłynąć na uprawę.

Zobacz również: herbicydy w zbożach

Jakie chwasty występują w pszenicy jarej i ozimej?

W uprawach pszenicy jarej i ozimej występuje duża pula wspólnych chwastów krótkotrwałych, do których należą m. in. chwasty rumianowate, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, mak polny, owies głuchy, przetaczniki, przytulia czepna, rdesty, tasznik pospolity oraz tobołki polne. W obu rodzajach upraw występują również uciążliwe w zwalczaniu chwasty wieloletnie takie jak ostrożeń polny oraz perz właściwy. Zastosowane herbicydy w pszenicy jarej mogę znacznie wpłynąć na poprawę jakości naszych zbiorów.

Jaki jest najlepszy termin dla stosowania zabiegu nalistnego?

Ze względu na to, że w programie ochrony pszenicy jarej brak jest oprysków przedwschodowych wybór terminu zabiegu nalistnego jest znacznie ułatwiony. Ochrona herbicydowa pszenicy jarej ograniczona jest do zaledwie jednego zabiegu. Oprysk powinien być wykonany najwcześniej w fazie BBCH 12, a najpóźniej w fazie BBCH 37. Decydując się na konkretny termin należy zwrócić uwagę na fazę rozwojową chwastów. Najlepiej wykonać go gdy tylko siewki chwastów stają się możliwe do identyfikacji. Dzięki temu zabieg jest znacznie tańszy i efektywniejszy.

Czym kierować się przy doborze herbicydu?

Przy wyborze środka chwastobójczego powinniśmy kierować się składem botanicznym roślin konkurencyjnych występujących na plantacji, szczególnie tych o wysokiej szkodliwości dla pszenicy. Priorytetem powinno być ich jak najszybsze zniszczenie. Decydując się na określony preparat ważne jest aby wybierać ten o dużej skuteczności zarówno we wczesnych, jak i późnych fazach rozwojowych chwastów. Istotne jest aby był on bezpieczny dla rośliny chronionej. Większość dostępnych na rynku preparatów działa jedynie na określoną grupę chwastów, z tego powodu warto wybierać te herbicydy, które według zaleceń producenta można łączyć z innymi. Skutecznym rozwiązaniem jest połączenie Foxtrot® 069 EW.

Co to jest Fenoksaprop-P-etylu?

Należy do grupy arylofenoksykwasów. Działa selektywnie oraz systemicznie. Blokuje syntezę kwasów tłuszczowych w chwastach jednorocznych jednoliściennych. Chwasty wrażliwe na działanie fenoksaprop-P-etylu to miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, włośnice, owies głuchy oraz wyczyniec polny. Stosowany jest w uprawach pszenicy jarej i ozimej, jęczmienia jarego oraz żyta i pszenżyta.

Jak działa Mieszanina fenoksaprop-P-etylu z tribenuron metylu?

Taka mieszanina, wykonana zgodnie z zaleceniami producenta, działa skutecznie również na takie chwasty dwuliścienne jak chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, mlecz polny, mak polny, maruna bezwonna, nawrot polny, niezapominajka polna, ostrożeń polny, poziewnik szorstki, rzodkiew świrzepa, chwasty rumianowate, rdestówka powojowata, rdest plamisty, sporek polny, szarłat szorstki, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity oraz tobołki polne.

 

Zanim przystąpisz do zabiegu przeczytaj artykuł Uszkodzenia herbicydowe – dowiedz się jak im zapobiegać>>

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ochrony herbicydowej wejdź tutaj ochrona herbicydowa>>

 

Polecamy także: