Dlaczego łagodna zima sprzyja szkodnikom i chwastom w rzepaku?

Ciepła jesień oraz łagodna zima to najgorsza pogoda jaka może przytrafić się w uprawie rzepaku. Taki przebieg pogody stwarza idealne warunki do rozwoju chwastów i szkodników. Tegoroczna zima charakteryzuje się wyjątkowo łagodnym przebiegiem, a wręcz jesienną pogodą.

Mszyca kapuściana niebezpieczny szkodnik w rzepaku

Długa i ciepła jesień oraz łagodna zima sprawiają, że mszyce żerują na polach znacznie dłużej i na coraz większych obszarach. Podczas czego zarażają rośliny chorobami wirusowymi. Dorosłe mszyce kapuściane osiągają długość od 2 do 2,5 mm. Mają ciało wrzecionowatego kształtu barwy żółtozielonej pokryte szarym woskowym nalotem. W ciągu roku występują w dwóch formach, uskrzydlonej oraz bezskrzydłej. Larwy wyglądem przypominają postacie dorosłe. W ciągu roku na polu może wystąpić nawet do 12 pokoleń tego szkodnika. Mszyce żerując na rzepaku powodują deformację liści oraz zahamowanie wzrostu i rozwoju rośliny.

Wirus żółtaczki rzepy (TuYV) choroba której nie należy bagatelizować

Wirus żółtaczki rzepy (TuYV) jest chorobą pojawiającą się na skutek żerowania mszycy kapuścianej w rzepaku jesienią. Straty w plonie spowodowane porażeniem tą chorobą mogą sięgać nawet 50% plonu. Objawy porażenia wirusem żółtaczki rzepy mogą być mylone z objawami porażenia wywołanym przez patogen powodujący kiłę kapusty czy śmietkę kapuścianą, jak również objawami niedoborów azotu i fosforu. Porażenie wirusem żółtaczki rzepy w rzepaku powoduje m. in.: zahamowanie wzrostu roślin, zredukowanie powierzchni blaszki liściowej oraz liczby odgałęzień bocznych i nasion w łuszczynie, spadek zaolejenia oraz wzrost poziomu glukozynolanów.

Silna konkurencja chwastów w rzepaku

Obecne prognozy nie zapowiadają szybkiego przyjścia ochłodzenia i mrozów. Zdaniem meteorologów w lutym czeka nas temperatura przekraczająca normy wieloletnie. W takich warunkach wiosną możemy spodziewać się znacznego zagrożenia ze strony chwastów. Chwasty, które przetrwały zimę będą dobrze rozwinięte i wejdą w wiosenną wegetację jako bardzo silna konkurencja dla rzepaku. Z tego powodu wiosenne zabiegi herbicydowe już dzisiaj wydają się nieuniknione.

Dla skutecznej ochrony plantacji już teraz warto zapoznać się z aktualną ofertą firmy FMC.

Polecamy także: