Inne uprawy Błędy w uprawie kukurydzy

Opublikowano: 12 maja, 2017 | autor: Redaktor

Błędy w uprawie kukurydzy. Wiemy, jak ich uniknąć!

Kukurydza jest rośliną o dużych wymaganiach cieplnych i pokarmowych oraz powolnym początkowym tempie wzrostu. Podatna jest na konkurencję ze strony chwastów oraz ataki szkodników.  Z tych powodów jej uprawa wymaga dużej dokładności i skrupulatności. Sprawdź najczęściej popełniane błędy w uprawie kukurydzy i ich uniknij!

Błędy w uprawie kukurydzy

1. Niewłaściwy dobór odmiany

W krajowym rejestrze COBORU rejestrowane jest aż 189 odmian kukurydzy, a liczba ta z roku na rok ciągle rośnie. Tak duży wybór  sprawia, że dobór odmiany bywa przypadkowy. Jednak błędnie dobrana odmiana pod względem klasy wczesności prowadzi do dużych spadków plonów. Zanim zdecydujesz się na konkretnego mieszańca dobrze przeanalizuj odmiany polecane dla Twojego rejonu kraju.

2. Oszczędzanie na materiale siewnym

Często rolnicy, w ramach tzw. oszczędności ,wysiewają nasiona z własnego rozmnożenia. Niestety, obecnie uprawiane odmiany kukurydzy dobrze plonują jedynie w pierwszym roku wysiewu. Plony pochodzące z kolejnych pokoleń są nieporównywalnie mniejsze – nawet o 40%.

3. Nie monitorowanie temperatury gleby przed siewem

Kukurydza dla prawidłowego i wyrównanego wzrostu potrzebuje odpowiednich temperatur. Jej wysiew powinien odbywać się przy temperaturze gleby 6-8ᵒC (dla odmian wytwarzających ziarno typu flint) lub 8-10ᵒC (dla odmian wytwarzających typu dent). Siew wczesną i ciepłą wiosną nie zawsze jest dobrym pomysłem. Należy pamiętać, że temperatura nocą może znacznie spadać i wydłużać wschody roślin. Z drugiej strony z siewem nie należy też zanadto zwlekać. Zbyt późny skraca okres wegetacji roślin, co negatywnie wpływa na masę 1000 ziaren.

4. Nieprawidłowe nawożenieBłędy w uprawie kukurydzy

Kukurydza ma duże wymagania nawozowe. Na uzyskanie plonu 1 t ziarna i odpowiedniej jemu ilości słomy potrzebuje średnio 30 kg azotu (N), 30 kg potasu (K2O), 12 kg fosforu (P2O5), 10 kg wapnia (CaO), 10 kg magnezu (MgO), 4 kg siarki (S) oraz 110 g, 85 g cynku (Zn). manganu (Mn), 14 g miedzi (Cu), 11 g boru (B) oraz 0,9 g molibdenu (Mo). Poza tym wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku oraz średnią na niedobór takich składników pokarmowych jak mangan, miedź i bor. W przypadku kukurydzy najwięcej błędów związanych z nieprawidłowym nawożeniem wynika z zastosowania nieodpowiednich dawek nawozów, często w niewłaściwych terminach.

Dowiedz się więcej na temat: Nawozy wieloskładnikowe

5. Źle przeprowadzona ochrona herbicydowa

Kukurydza w pierwszych fazach rozwojowych jest podatna na konkurencję ze strony chwastów. Jej powolne początkowe tempo wzrostu oraz wysiew w szerokich rzędach sprawiają, że rośliny konkurencyjne mogą rozwijać się bez trudu. Przy dużej presji ze strony chwastów kukurydza przestaje się rozwijać i przegrywa konkurencję. W jej uprawie częstym błędem jest dobór niewłaściwego herbicydu oraz nieprawidłowa jego aplikacja.

Więcej na: herbicydy

6. Nieprawidłowa ochrona insekcydowa

Ochrona kukurydzy przed szkodnikami jest nieodzownym elementem prawidłowej agrotechniki. W ostatnich latach gwałtownie zyskała na znaczeniu. Brak regularnej lustracji pola i wprowadzenia ochrony może być katastrofalny w skutkach. Zachodnia stonka kukurydziana korzeniowa oraz omacnica prosowianka, bez zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin, mogą niemal doszczętnie zniszczyć plantację.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑