Październik w oziminach

Jesienne zabiegi przeprowadzone w oziminach warunkują w jaki sposób rośliny przetrwają zimę. Sukces w uprawie w dużej mierze zależny jest od stopnia w jakim uda się przeciwdziałać zagrożeniom. W październiku należy zarówno zwalczać chwasty, jak również monitorować plantację i zwalczać potencjalne szkodniki oraz zastanowić się nad ochroną fungicydową, która w okresie wegetacji jesiennej jest nieodzowna.

Październik w oziminach – nie czekaj z herbicydami do wiosny

Podczas całego cyklu rozwojowego ozimin występują dwa okresy wschodu chwastów. Pierwszy nich wypada jesienią, kiedy kiełkują rośliny uprawne, a drugi wiosną, gdy tylko pojawiają się dodatnie temperatury. Wiele groźnych chwastów, przy sprzyjającej pogodzie, kiełkuje jesienią. Należą do nich między innymi miotła zbożowa i większość chwastów z rodziny krzyżowych. Spośród wszystkich zbóż ozimych na konkurencyjne działanie chwastów najwrażliwsza, ze względu na wolne początkowe tempo wzrostu, jest pszenica ozima. Słabsze rozkrzewienie i ulistnienie pszenicy sprawia, że jest ona mniej konkurencyjna w stosunku do chwastów, które w znacznej mierze ograniczają jej dostęp do składników pokarmowych, wody i światła. Również rzepak ozimy jest narażony na silną konkurencję ze strony chwastów w okresie jesiennym. Rośliny chcąc konkurować z chwastami silnie wydłużają pędy i szyjkę korzeniową, co sprawia że są one bardziej podatne na wymarzanie. Z tego powodu wiosenne zabiegi herbicydowe w oziminach powinny być traktowane jako uzupełniające.

Zwalczanie szkodników nie pozostaje bez znaczenia

Już od wschodów i faz rozwoju pierwszych liści, pszenicy zagrażają larwy rolnic, mszyce, ploniarka zbożówka oraz ślimaki, natomiast rzepakowi – chowacz galasówek, gnatarz rzepakowiec, pchełka rzepakowa, tantniś krzyżowiaczek, ślimaki oraz śmietka kapuściana. W październiku należy dokładnie monitorować uprawy. W przypadku pszenicy, przy ciepłej i suchej jesieni jaka czeka nas w tym roku, szczególnie istotne jest monitorowanie mszyc. Są one szczególnie groźne dla młodych roślin, które uszkadzają w znacznym stopniu oraz przenoszą patogeny wywołujące niebezpieczne choroby, tj. żółta karłowatość jęczmienia. W przypadku rzepaku ozimego monitorowanie wyżej wymienionych szkodników jest szczególnie istotne od fazy 3-go liścia, gdyż uszkodzenia spowodowane przez te szkodniki prowadzą do występowania chorób grzybowych. Warto pamiętać, że część insektycydów można łączyć z herbicydami i wykonać jeden wspólny zabieg.

Październik w oziminach – ochrona fungicydowa jest bardzo ważna

W plantacjach rzepaku ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju suchej zgnilizny kapustnych, która jest jedną z najgroźniejszych chorób tych roślin. Może ona powodować straty sięgające ponad 30% plonu nasion. W celu zapobiegania tej chorobie jesienią warto stosować herbicydy profilaktycznie lub w chwili zauważenia pierwszych objawów chorobowych, do których należą żółtobrunatne plamy z piknidiami na liściach oraz zbrązowiałe szyjki korzeniowe. W przypadku zbóż jęczmień i pszenica, w porównaniu z żytem i pszenżytem, dość wcześnie ulegają porażeniu grzybiczemu. Przy ciepłej i wilgotnej jesieni uprawą zbóż może zaszkodzić między innymi mączniak.

Zobacz jakie środki ochrony roślin stosować w oziminach >>

Polecamy także: