Śmietka kapuściana. Opis szkodnika, objawy żerowania i szkodliwość

Śmietka kapuściana (Delia radicum) to groźny szkodnik nie tylko rzepaku ozimego, ale także różnych kapustowatych m.in.: kapusty, brokuła, brukwi, rzepy i kalafiora. W ostatnich latach owad sprawiał dużo problemów, co miało związek z łagodnymi i ciepłymi jesieniami.

Atak śmietki kapuścianej może znacznie obniżyć plon, dlatego warto zawczasu poznać tego owada i przygotować się na jego nalot.

larwy śmietki kapuścianej w glebie

Śmietka kapuściana – opis szkodnika

Owad dorosły to muchówka o długości 5-6 mm barwy szarej z czarnymi szczecinkami, rozwijająca 2-3 pokolenia w roku. Wylot muchówek następuje na przełomie kwietnia i maja, w tym czasie następuje składanie przez nie jaj. Jedna muchówka może złożyć do kilku jaj dziennie, a na miejsce ich złożenia wybiera glebę w pobliżu rośliny żywicielskiej lub samą roślinę żywicielską. Z białych jaj owada, o długości ok. 1,2 mm, wykluwają się 7-8 mm larwy, barwy kremowej, żółtobiałej, stanowiące największe zagrożenie dla uprawy. Kolejnym stadium rozwojowym owada jest poczwarka – 7 mm bobówka, początkowo barwy żółtobrązowej później ciemnobrunatnej.

Objawy żerowania i szkodliwość śmietki kapuścianej

W okresie jesiennej wegetacji rzepaku ozimego największym zagrożeniem dla niego są larwy śmietki kapuścianej. Larwy żerują na korzeniach bocznych, później na korzeniach głównych i szyjce korzeniowej. Objawami żerowania są ciemne przebarwienia oraz nadgniłe miejsca. Żerowanie larw wyhamowuje wzrost rośliny, niekiedy powoduje też jej wylegania i wcześniejsze dojrzewania, a w skrajnych przypadkach roślina zamiera. Rzepak ozimy staje się bardziej podatny na przymarzanie, a uszkodzenia, spowodowane żerowaniem larw, otwierają szeroko drzwi chorobom grzybowym.

Śmietka kapuściana – monitoring występowania

Do monitorowania występowania śmietki kapuścianej wykorzystuje się żółte naczynia oraz pułapki feromonowe. Pomocna będzie również analiza roślin i ich ewentualnych uszkodzeń, a także słuchanie komunikatów sygnalizacyjnych.

korzeń rośliny uszkodzony przez szkodnika śmietkę kapuściankę

Profilaktyka

Jeżeli chcemy zapobiec występowaniu śmietki kapuścianej powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o izolację przestrzenną od innych roślin kapustnych. Ograniczyć jej występowanie może również zwalczanie chwastów takich jak gorczyca polna czy rzodkiew świerzepa, na których śmietka kapuściana również potrafi żerować. Kolejnym ważnym elementem należącym do działań profilaktycznych będą m.in. wdrożenie płodozmianu, wczesny wysiew oraz zwiększenie normy wysiewu, (jeżeli to możliwe) stosowanie zapraw nasiennych lub preparatów nalistnych.

Śmietka kapuściana – zwalczanie

Środkiem zwalczającym śmietkę kapuścianą w uprawach kapusty głowiastej białej, brokuła, kalafiora i kapusty brukselskiej jest Verimark® 200 SC. Insektycyd charakteryzuje się wysoką skutecznością, długofalowym działaniem i dużym spektrum likwidacji szkodników przy czym jest bezpieczny dla roślin. Po zastosowaniu środka plantatorzy odnotowują często wzrost plonu o średnio o 10%. Główki kapusty głowiastej, brukselskiej oraz róże kalafiora i brokuła są bardziej jednolite i wyrównane.

Prace w rolnictwie wiosną. Przygotowanie gruntów, zabiegi ochronne i nie tylko…

 

Polecamy także: