Kiedy należy wysiewać zboże jare?

W kwietniu robi się coraz cieplej i na polach zaczyna przybywać obowiązków. W tym czasie część producentów rolnych wysiewa ostatnie zboża jare oraz wykonuje inne prace z tym związane. Natomiast ci rolnicy u których rosną, wygłodniałe po zimie, oziminy dokarmiają dolistnie swoje rośliny. Jednak to nie wszystkie rzeczy, które robi się na polu w kwietniu…dowiedz się kiedy należy wysiewać zboże jare i jakie czynności wykonać, aby uzyskać jak najlepsze plony.

Kiedy należy wysiewać zboże jare

1. Zboża jare zostają wysiane na ostatnich polach

Okres wegetacji zbóż jarych jest znacznie krótszy niż zbóż ozimych, dlatego niezwykle istotny jest ich wysiew w optymalnym terminie.

Kiedy należy wysiewać zboże jare?

Wysiew powinien być przeprowadzony w terminie od drugiej połowy marca do końca pierwszej dekady kwietnia. W przypadku opóźnień w siewie należy liczyć się z możliwym spadkiem plonu spowodowanym skróceniem okresu wegetacji. Rośliny zbożowe mogą mieć zbyt mało czasu aby rozwinąć silny system korzeniowy oraz  dobrze rozkrzewić się. Wzrasta też ich podatność na choroby i szkodniki.

Optymalne terminy, kiedy należy wysiewać zboże jare, w zależności od regionów Polski:

  • Jęczmień: od 15 marca do 10 kwietnia
  • Owies: od 15 marca do 10 kwietnia
  • Pszenica: od 30 marca do 10 kwietnia

2. Opryski na chwasty

Na polach, na których wysiewane były zboża jare lub na których rosną zboża ozime,  w kwietniu wykonywane są opryski na chwasty. W przypadku tych pierwszych, istnieje potrzeba ich ochrony od samego początku wegetacji, natomiast w przypadku tych drugich, wiosenne opryski na chwasty powinny być traktowane jedynie jako ewentualna korekta tych jesiennych. Należy pamiętać, że wiosenne opryski na chwasty, bez wyraźnej konieczności, nie powinny zastępować tych jesiennych.

3. Dokarmianie dolistne

Jedną z rzeczy, które warto zrobić w kwietniu jest dokarmianie dolistne roślin zbożowych po zimie. Jednak właściwy termin tego zabiegu co roku dyktuje temperatura. To od niej zależy, czy rośliny są już w odpowiedniej fazie wegetacji i czy nie zmarnujemy nawozu. Zdaniem ekspertów optymalna temperatura przy której dokarmianie dolistne ma sens wynosi co najmniej 8°C w nocy.

Mokroelementowy doping dla Twoich zbóż? Powinieneś tego spróbować!

Multiple Pro jest nowoczesnym nawozem wieloskładnikowym, którego kompozycja została stworzona specjalnie dla roślin zbożowych. W jego składzie znajdziemy mangan, miedź, magnez, cynk oraz Formula Complex. Dzięki tak bogatemu składowi Multiple Pro zapewnia zwiększenie potencjału plonowania, pobudzenie metabolizmu oraz wzmocnienie odporności roślin zbożowych.

Jak stosować Multiple Pro wiosną?

Nawóz Multiple Pro powinien być stosowany w dawce 1,0 l/ha – od fazy trzech liści. Zabieg dokarmiania należy powtórzyć w przypadku silnych niedoborów. Nie należy przekraczać dawki 3,0 l/ha w sezonie. Nawóz Multiple Pro może być zastosowany, kiedy tylko objawi się niedobór lub kiedy jest spodziewany lub jako rutynowe uzupełnienie mikroelementów.

 

Polecamy także: