Zboża wyleganie zboz pole rolnika

Opublikowano: 6 czerwca, 2020 | autor: Redaktor

Wyleganie zbóż. Jak zabezpieczyć łan?

Dla zapewnienia wysokich i stabilnych plonów zbóż niezbędne jest zabezpieczenie łanu przed wyleganiem. Pszenica oraz żyto i jęczmień, ze względu na swoją budowę morfologiczną i anatomiczną, są szczególnie podatne na to zjawisko. Należy pamiętać, że wyleganie zbóż, zwłaszcza w późniejszym terminie, powoduje znaczne straty plonu i jest dużo groźniejsze niż kładzenie się w momencie gdy rośliny posiadają jeszcze żywe tkanki. Sprawdź, czy wiesz jak skutecznie zabezpieczyć swój łan przed wyleganiem.

Czym jest wyleganie zbóż?

Z wyleganiem zbóż mamy do czynienia jeżeli na polu widzimy trwałe ich pochylenie. Źdźbło przełamuje się lub wygina ponieważ nie jest w stanie utrzymać pozycji pionowej i widzimy jak „kładzie” się na polu. Niestety wyleganie to proces, który jest niemożliwy do całkowitego kontrolowania przez rolnika, a jego przyczynami są min. gęstość siewu, nieodpowiednie nawożenie, nawałnice, wichury czy intensywne opady.

Na wyleganie nie są wrażliwe jednak jedynie zboża, wylegać może również rzepak, kukurydza czy rośliny bobowate.

Rodzaje wylegania zbóż

Wyleganie możemy podzielić na łodygowe i korzenioweWyleganie łodygowe występuje najczęściej wtedy gdy mamy do czynienia z silnym wiatrem i intensywnymi, ale krótkotrwałymi opadami, w wyniku których źdźbła się przełamują. W przypadku wylegania korzeniowego mokre źdźbła i kłosy są na tyle ciężkie, że system korzeniowy rośliny nie jest w stanie utrzymać jej w pionie. Przyczyną takiej sytuacji są zwykle długotrwałe opady deszczu.

Krytyczny okres dlawyleganie zboz łanu

Zboża na wyleganie najbardziej podatne są w fazie kwitnienia i dojrzałości mlecznej ziarna. Dynamiczny wzrost wagi kłosów powoduje, przesunięcie środka ciężkości w roślinie, przez co źdźbła stają się o ponad 30% bardziej podatne na wyleganie na skutek nawet niewielkich opadów i porywów wiatru. Niezabezpieczenie łanu przed wyleganiem może powodować straty plonów przekraczające nawet 60%. Jednak każde zboże na wyleganie reaguje inaczej,

Przeczytaj również informacje na temat: Nawozy dolistne 

Co na wyleganie zbóż?

Preparaty z grupy regulatorów wzrostu pobierane są głównie przez liście i źdźbła zbóż, a następnie transportowane są do tkanek merystematycznych, gdzie regulują wydłużanie się międzywęźli. Skrócenie i usztywnienie źdźbeł zapobiega wyleganiu łanu.

Od czego zależy skuteczność regulatorów wzrostu:

  • gatunek zboża – najbardziej podatne na wyleganie są pszenica, żyto i jęczmień
  • odmiana zboża – odmiany genetycznie wysokie reagują silniejszym skracaniem międzywęźli
  • warunki atmosferyczne – opady, wilgotność, prędkość wiatru
  • stosowanie regulatorów wzrostu niezgodnie z zaleceniami producenta

Dla wysokich plonów zbóż

Cuadro® NT 250 EC  jest regulatorem wzrostu opartym na znanej i sprawdzonej substancji aktywnej – trineksapaku etylu. Preparat ten poprzez skracanie i wzmacnianie źdźbeł zbóż zwiększa wyrównanie wysokości łanu i skutecznie zabezpiecza go przed wyleganiem. Cuadro® NT 250 EC sprawia, że źdźbła zbóż są w stanie wytrzymać nawet najmasywniejsze kłosy aż do zbiorów. Preparat zalecany jest do stosowania w uprawach w technologiach intensywnych, z wysokim poziomem nawożenia azotowego.

Zalecane dawkowanie Cuadro® NT 250 EC:

Roślina uprawna: Jęczmień jary

Termin stosowania: Od fazy pierwszego kolanka do fazy drugiego kolanka  (BBCH 31-32)

Dawki stosowania: 0,4 l/ha

 

Roślina uprawna: Jęczmień ozimy

Termin stosowania: Od fazy widocznego liścia flagowego do fazy liścia flagowego (BBCH 37-39)

Dawki stosowania: 0,6 l/ha

 

Roślina uprawna: Pszenica ozima

Termin stosowania: Od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy liścia flagowego (BBCH 30-39) 

Dawki stosowania: 0,4 l/ha

 

Roślina uprawna: Pszenżyto ozime

Termin stosowania: Od fazy pierwszego kolanka do fazy drugiego kolanka  (BBCH 31-32)

Dawki stosowania: 0,6 l/ha

 

 

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑