Ochrona liścia flagowego pszenicy

Skuteczna ochrona liścia flagowego pszenicy przed chorobami grzybowymi stanowi podstawę niezbędną do uzyskania wysokich plonów.

Zabieg T2 w pszenicy ma za zadanie ochronę liścia flagowego oraz podflagowego i wykonywany jest w momencie, kiedy znajdzie się ona w fazach od całkowicie rozwiniętego liścia flagowego do widocznych pierwszych ości (BBCH 39-49).

Ochrona liścia flagowego – czym jest liść flagowy i dlaczego jest taki ważny?

Liść flagowy jest jednym z ostatnich liści wykształconych przez roślinę. Stanowi on podstawowy organ asymilacyjny, warunkujący wielkość i jakość plonu. Produkowane przez niego asymilaty trafiają do tworzącego się ziarna. Zaniedbanie ochrony liścia flagowego pszenicy skutkuje porażeniem plantacji chorobami grzybowymi powodującymi zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej.

Najpopularniejsze choroby liścia flagowego:

  • brunatna plamistość liści zbóż
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw
  • rdza brunatna pszenicy i żyta
  • rdza żółta zbóż i traw
  • septorioza paskowana liści pszenicy
  • septorioza plew pszenicy

Więcej informacji o chorobach grzybowych i progach i szkodliwości znajdziesz tutaj >>

ochrona-liscia-flagowegoLustracja plantacji podstawą zabiegu T2

Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja nie tylko rozwojowi zbóż, ale również patogenów grzybowych. Z tego powodu niezwykle istotne jest prowadzanie regularnych lustracji plantacji. Pozwalają one na wykrycie chorób w momencie ich wystąpienia oraz ustalenie terminu zabiegu T2.

Przyśpieszenie i opóźnienie zabiegu T2

Warunki pogodowe mogą w znacznym stopniu determinować termin wykonania zabiegu T2. Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie, utrzymującej się przez dłuższy czas, może zaistnieć konieczność wcześniejszego wykonania zabiegu T2, niż w przypadku słonecznej i suchej pogody. Nie mniej należy pamiętać, że niektóre patogeny grzybowe, takie jak Blumeria graminis, dobrze zarodnikują nawet gdy jest ciepło i sucho.

Czym się kierować przy wyborze fungicydu?

Podstawą wyboru odpowiedniego fungicydu jest prawidłowe rozpoznanie patogenów grzybowych występujących na danym polu. Ponad to do zwalczania chorób liścia flagowego i podflagowego należy stosować sprawdzone preparaty, zarejestrowane do stosowania w danej uprawie.

Polecamy także: