Fiołek polny chwast, który może obniżyć plon – poznaj go dobrze

Fiołek polny to chwast głównie konkurujący ze zbożami ozimymi. Jeżeli chcemy go zwalczyć, należy nauczyć się go dobrze i szybko rozpoznawać! Wczesne zdemaskowanie fiołka polnego na polu, we wczesnym etapie wegetacji, daje najlepsze możliwe szanse na usunięcie go i wyeliminowanie jego negatywnego oddziaływania na zboża.

Fiołek polny nie jedno ma imię

Czasami nazywany jest bratkiem polnym, dzikim, drobnokwiatowym albo sierotką. Jego łacińska nazwa to Viola arvensis
Roślina z rodziny fiołkowatych, do której należy wiele bylin, krzewów, a nawet drzew. W tradycji fiołek symbolizuje skromność, pokorę, prawdę, piękno, czy miłość . Od niego wywodzą się imiona Wiola i Wioleta. Starożytni wierzyli, iż roślina ta chroni przed upiciem się i migreną.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Środki ochrony roślin – 7 rzeczy o których trzeba pamiętać przy ich mieszaniu?

Rozpoznanie chwastu

To roślina jednoroczna jara lub ozima. Jej siewki pojawiają się zarówno jesienią, jak i wiosną. Osiąga przeciętnie 10-20 cm wysokości, ale zdarzają się też 100 cm egzemplarze. Liścienie fiołka polnego są jajowate, długości około 5 mm. Pierwsze liście okrągłe, karbowane. Im starszy liść, tym wyraźniej widoczne są wcięcia. W późniejszym okresie liście są lancetowate z charakterystycznymi, długimi przylistkami. Łodyga prosta, rozgałęziająca się, rozesłana,

Kwiaty o symetrii grzbiecistej mają 10-15 mm. Są kremowobiałe, z żółtym środkiem. U blisko spokrewnionego fiołka trójbarwnego, pojawia się jeszcze kolor fioletowy. Owocem fiołka jest trzykomorowa torebka. Jego nasiona, wielkości około 1 mm, są ciemnożółte lub jasnobrunatne, jajowate i połyskujące.

fiołek polny
fiołek polny

Fiołek polny kontra zboża ozime

Fiołek polny jest silnym konkurentem roślin uprawnych głównie w początkowych okresach ich rozwoju. To jeden z podstawowych chwastów zbóż ozimych. Niepozorny chwast, który w wyniku kompensacji stał się podstawowym chwastem zbóż ozimych. Obecność 25 sztuk roślin fiołka na m2 pszenicy może ograniczyć jej plonowanie o 5%. Jeśli będzie ich więcej niż 100, plon spadnie nawet o 35%. Jako chwast dolnego piętra szybko się rozwija i w krótkim czasie może stać się niewrażliwy na działanie herbicydów jak również dać początek kolejnemu pokoleniu chwastów.

Zabiegi herbicydowe na fiołka polnego w zbożach

Jesień
Battle® Delta 600 SC – zwalcza praktycznie wszystkie istotne chwasty dwuliścienne i jednoliścienne zbóż

Wiosna

Granstar® Ultra SX® 50 SG  – Sprawdzony wiosenny herbicyd na dwuliścienne chwasty w zbożach jarych i ozimych.

Więcej informacji o polecanych herbicydach:
https://www.fmcagro.pl/po/produkty/herbicydy/

Polecamy także: