Ochrona roślin Przytulia czepna

Opublikowano: 31 lipca, 2017 | autor: Redaktor

Przytulia czepna zbożu ozimemu nie popuści!

Przytulia czepna, inaczej nazywana lepczycą, jest pospolitym i bardzo agresywnym chwastem występującym w zbożu ozimym już od jesieni. Pobiera ona niemal 3 krotnie więcej azotu i wody z gleby niż pszenica. Przytulia, za pomocą chwytnej łodygi, wspina się po roślinach uprawnych powodując ich zagłuszanie i wyleganie. Oprócz tego doprowadza do zawilgocenia łanu. Obecność na polu już 2 szt. tego kłopotliwego chwasta na 1 m2 prowadzi do strat w plonie wynoszących nawet 180 kg/ha.

wyleganie zbóżPrzytulia czepna to groźny konkurent zbóż

Przytulia czepna jest pospolitym chwastem upraw zbożowych. Niezwalczana potrafi spowodować znaczne straty w plonie. Wspinając się po roślinach uprawnych, agresywnie konkuruje z nimi o światło, wodę oraz składniki odżywcze. Przytulia czepna pobiera niemal 3 krotnie więcej azotu oraz wody z gleby niż pszenica. Powoduje ona nie tylko wyleganie łanu, ale również jego zawilgocenie oraz zanieczyszczenie ziarna.

Jeszcze więcej informacji na temat przytulii czepnej >>

Zwalczanie rozpocznij już jesienią

Przytulię czepną w zbożu ozimym należy zwalczać już jesienią. Pierwsze zabiegi można wykonywać przedwschodowo lub po wschodach, od fazy szpilkowania do fazy 3 liścia. Wiosną należy bezwzględnie zwalczać chwasty młode oraz ich formy ozime. W przypadku młodych roślin sprawa zwalczania jest o tyle łatwiejsza, że nie posiadają one jeszcze silnie rozwiniętej kutykuli, która mogłaby utrudniać przenikanie substancji aktywnych zawartych w herbicydach. Są one zdecydowanie bardziej podatne na działanie środków ochrony roślin.

Gatunek trudny do zniszczenia

Zniszczenie przytulii nie jest zadaniem łatwym. Podatność tej rośliny na działanie środków chwastobójczych obniża się u starszych roślin oraz przy niesprzyjających warunkach pogodowych dla działania danego preparatu. Z tego powodu wiosną należy wybrać herbicyd zawierający substancje czynne działające w niskich temperaturach.

Czy znasz już Battle Delta 600 SC?

Jeśli nie masz już pomysłu, jak pozbyć się uciążliwych chwastów dwuliściennych oraz miotły zbożowej w uprawie zbóż koniecznie musisz spróbować Battle® Delta 600 SC (kliknij po więcej informacji na temat środka). Battle Delta 600 SC stanowi połączenie dwóch  substancji aktywnych do zwalczania chwastów: flufenacetu oraz diflufenikanu, przez co stanowi doskonałe rozwiązanie problemu wielu gatunków chwastów, w tym przytulii czepnej, gwiazdnicy pospolitej, fiołka polnego, jasnoty purpurowej, maku polnego, maruny bezwonnej, miotły zbożowej, niezapominajki polnej, przetacznika bluszczykowego, samosiewów rzepaku oraz tasznika pospolitego.

Zastosowanie Battle® Delta 600 SC:

Roślina uprawna: Pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime

Termin stosowania: Jesienią, od fazy szpilkowania do fazy 3 liścia (BBCH 10-13)

Dawki stosowania: 0,35 l/ha

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑