Rośliny oleiste Zwalczanie chorób rzepaku

Opublikowano: 31 października, 2017 | autor: Redaktor

Zwalczanie chorób rzepaku ozimego wiosną. Bądź przygotowany

Specyfika uprawy rzepaku ozimego wynika z jego długiego okresu wegetacji. Przez przeszło 10 miesięcy na polu rzepak narażony jest na ataki licznych agrofagów wywołujących straty o znaczeniu gospodarczym. Wiosna jest tym okresem, kiedy za pomocą ochrony chemicznej należy zadbać o rozwój korzenia, liści oraz pę
du. W tym okresie zwalczanie chorób rzepaku jest koniecznością, ponieważ na sile przybierają choroby, które zainfekowały młode rośliny jeszcze jesienią, a wiosną ich szkodliwość i rozwój są kontynuowane.

Groźne dla rzepaku ozimego od jesieni

Dla upraw rzepaku ozimego niezwykle niebezpieczne są choroby, które zainfekowały rośliny jeszcze jesienią, a wiosną kontynuują swój rozwój. Do takich chorób należą m.in.:

  • czerń krzyżowych
  • cylindrosporioza
  • kiła kapusty
  • sucha zgnilizna kapustnych
  • szara pleśń

Grzyby będące sprawcami wyżej wymienionych chorób poprzez niszczenie systemu korzeniowego, liści i pędów osłabiają funkcjonowanie roślin oraz zakłócają pobieranie przez nie składników pokarmowych, a tym samym hamują ich rozwój i doprowadzają do zamierania.

Zwalczanie chorób rzepaku

Zabieg ochrony fungicydowej w rzepaku powinien zostać wykonany wczesną wiosną, zaraz po ruszeniu wegetacji roślin. Pozwala on na zabezpieczenie roślin przed groźnymi chorobami grzybowymi, przez co gwarantuje ich dalszy prawidłowy rozwój i wysokie plonowanie. Jednak w przypadku gdy po wnikliwej lustracji plantacji zostaje stwierdzone, że rośliny są stosunkowo zdrowe zabieg można przesunąć dopiero na fazę zwartego pąka. W przypadku chorób atakujących liście oraz szyjkę korzeniową do ich zwalczania wykorzystuje się fungicydy zawierające takie substancje czynne jak: difenokZwalczanie chorób rzepakuonazol,  difenokonazol+ propikonazol, metkonazol oraz tebukonazol. Jedynym patogenem, z którym chemiczna walka nie przynosi spodziewanych rezultatów jest kiła kapusty. Należy pamiętać, że ochrona chemiczna plantacji rzepaku ozimego powinna być zawsze poprzedzona dokładną lustracją pola, bez której niemożliwe jest określenie czy nasilenie objawów chorób przekracza próg ekonomicznej szkodliwości.

Przeczytaj również – Środki chwastobójcze – jak poprawić ich skuteczność?

Progi szkodliwości chorób rzepaku ozimego w okresie wczesnowiosennym

  • cylindrosporioza – 10–20% liści z objawem choroby
  • czerń krzyżowych – 10–20% liści z objawem choroby
  • kiła kapusty – brak progu szkodliwości
  • sucha zgnilizna kapustnych – 10–15% liści z objawem choroby
  • szara pleśń – 10–20% liści z objawem choroby

Czym opryskiwać plantacje rzepaku ozimego wiosną

Wiosną do wczesnego zwalczania chorób zaleca się stosowanie takich preparatów jak Sparta 250 EW oraz Troja 250 EW w dawce 1 l/ha. Fungicydy te skutecznie zwalczają suchą zgniliznę kapustnych, szarą pleśń oraz czerń krzyżowych.  Wiosną ich stosowanie zaleca się zaraz po ruszeniu wegetacji, w fazie wzrostu pędu głównego (BBCH 30–33).

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑