Monitoring występowania muszki plamoskrzydłej. Jak przeprowadzić go poprawne?

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) jest jednym z najgroźniejszych szkodników owoców. Występuje m.in. na roślinach takich jak: borówka wysoka, malina, jeżyna, truskawka, poziomka, porzeczka, agrest, czereśnia czy wiśnia. Najgroźniejsze są larwy, które wyjadają słodki miąższ z owoców, przez co owoc traci swoją wartość handlową. Monitoring występowania muszki plamoskrzydłej jest konieczny, ponieważ nawet pojedyncze uszkodzenie owoców spowodowane żerowaniem muszki plamoskrzydłej może być powodem dyskwalifikacji całego towaru. W takim przypadku straty finansowe sadownika są bardzo wysokie.

 

pułapka wabiąca z atraktantemMonitoring występowania muszki plamoskrzydłej

Na żerowanie muszki plamoskrzydłej narażone są wszystkie sady i ogrody, bez względu na ich wielkość. Zaleca się prowadzenie monitoringu występowania muszki plamoskrzydłej już od wczesnej wiosny na jak największym obszarze. Najlepszą metodą do obserwowania much na plantacji jest wykorzystanie pułapek wabiących z atraktantem. Znacznie mniej precyzyjna jest obserwacja liczby owoców z uszkodzeniami charakterystycznymi dla gatunku.

Na początku pułapki wabiące z atraktantem zawieszamy na wysokości około jednego metra nad ziemią, nieco dalej od plantacji, aby nie zwabić niepotrzebnie szkodników. Gdy odnotowujemy zwiększoną liczbę szkodników, pułapki zawieszamy na brzegach plantacji mniej więcej na wysokości owocowania (inna wysokość zawieszenia pułapek będzie w przypadku krzewów, a inna drzewek) i kontrolujemy je co 5-7 dni. Zaleca się zawieszenie nawet 200 pułapek wabiących z atraktantem na hektar.

 

Zapoznaj się też z artykułem:

Muszka plamoskrzydła – Co warto wiedzieć o szkodniku?

 

szkodnik muszka plamoskrzydłaJaki jest próg zagrożenia?

Do 10 odłowionych szkodników w jedną pułapkę na tydzień zagrożenie ocenia się jako niskie. Natomiast od 10 do 100 szkodników zagrożenie ocenia się jako średnie. Między 100 a 300 szkodników zagrożenie ocenia się jako wysokie, a powyżej 300 jako bardzo wysokie.

 

Zabezpieczenie sadu przed atakiem muszki plamoskrzydłej

Insektycydem, który charakteryzuje się pełną skuteczność w walce z muszkami owocowymi​, jest Exirel®. Środek szybko, skutecznie i przez długi czas (do 3 tygodni) zwalcza trudne szkodniki, w tym muszkę plamoskrzydłą – Drosophila suzukii oraz Nasionnicę trześniówkę w uprawach czereśni i wiśni. Przeprowadzone badania wskazują, że jest on aż o 20% bardziej skuteczny niż konkurencyjny insektycyd. Więcej na temat produktu Exirel® znajdą Państwo pod linkiem:

Exirel®– Ochrona przed szkodnikami

Polecamy także: