Ochrona roślin mieszanie środków ochrony roślin

Opublikowano: 11 grudnia, 2017 | autor: Redaktor

Mieszanie środków ochrony roślin. Jak zaoszczędzić czas i pieniądze?

Mieszanie środków ochrony roślin pozwala na zaoszczędzenie czasu i redukcję kosztów zabiegów co jest szczególnie odczuwalne na większych areałach. Środki ochrony roślin stosowane łącznie w jednym zabiegu są już normą. Należy jednak pamiętać, że preparaty nie mogą być mieszane ze sobą przypadkowo. Trzeba to robić z głową, w przeciwnym razie należy, w najlepszym wypadku, liczyć się z trudnościami przy wykonywaniu zabiegu. W gorszym, ale bardziej prawdopodobnym, scenariuszu powstała mieszanina może uszkadzać rośliny.

 Korzyści ze stosowania mieszanin nie podlegają dyskusji

Opóźnianie zabiegów ochronnych, wynikające chociażby z niekorzystnych warunków pogodowych, skłania do łączenia ze sobą środków ochrony roślin, co pozwala na dotrzymanie terminów zabiegów. Innymi korzyściami wynikającymi ze stosowania mieszanin zbiornikowych są m.in.:

 • Zaoszczędzenie czasu pracy oraz lepsza organizacja pracy;
 • Obniżenie kosztów eksploatacji maszyn, w tym oszczędność paliwa;
 • Zmniejszenie liczby przejazdów ciągnikiem po polu, a co za tym idzie szkód wyrządzanych podczas zabiegu;
 • Stosowanie najmniejszych zalecanych dawek środków ochrony roślin i osiąganie dobrej skuteczności cieczy
  roboczej.

Mieszanie śmieszanie środków ochrony roślinrodków ochrony roślin nie może być przypadkowe!

Stosowanie mieszanin zbiornikowych może przynosić wiele korzyści, ale aby tak było same preparaty należy umiejętnie dobierać.  Przed podjęciem decyzji o tym które środki ochrony roślin zostaną równocześnie użyte należy zapoznać się możliwymi negatywnymi efektami mieszanin.

Czego ze sobą nie należy łączyć – kilka przykładów

 • Przygotowując mieszaninę środków chwastobójczych z grupy sulfonylomoczników należy pamiętać aby ich nie mieszać z chloropiryfosem stosowanym przeciwko mszycom, skrzypionkom i słodyszkowi, gdyż może ona uszkadzać rośliny;
 • Nie należy ze sobą łączyć herbicydów zawierających w swoim składzie sól dimetyloaminową 2,4-D z nawozami zawierającymi siarczan miedzi;
 • Nie poleca się także łączenia ze sobą preparatów zawierających MCPA oraz fenoksaprop-P-etylowy;
 • Nie miesza się siarczanu magnezu z manganem;
 • Nie powinno się mieszać ze sobą preparatów miedziowych oraz mocznika, nawozów z dodatkiem manganu czy saletry wapniowej.

Aby za bardzo nie namieszać kieruj się zaleceniami

Mieszanie różnych komponentów chemicznych może być niebezpieczne, dlatego najlepiej kierować się zaleceniami pochodzącymi bezpośrednio od podmiotów wytwarzających środki ochrony roślin oraz nawozy. Stosowne informacje można znaleźć na etykietach produktów, np. na etykiecie preparatu Innovate 240 SC widnieje informacja, że środek należy stosować łącznie z adiuwantem (środek wspomagający) w dawce: Innovate 240 SC 0,2 l/ha + Atpolan 80 EC 1,5 l/ha.

Instrukcje, jak prawidłowo mieszać środki ochrony roślin znajdziesz tutaj:

Mieszanie środków ochrony roślin

Właściwe pH i twardość wody

Powodzenie dobrego wymieszania wszystkich komponentów chemicznych może zostać ograniczone, jeśli łączone są z wodą o odczynie zasadowym, twardą, zasoloną, zanieczyszczoną nierozpuszczalnym osadem lub wapniem, magnezem czy wodorowęglanami. Z tego powodu przy tworzeniu mieszanin warto sięgać po preparaty korygujące jakość wody, takie jak E-Mix.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑