Okopowe

Opublikowano: 24 kwietnia, 2018 | autor: Redaktor

Zwalczanie alternariozy ziemniaka. Znamy prosty sposób!

Alternarioza ziemniaka może być powodowana dwoma gatunkami grzybów z rodzaju AlternariaA. alternata i A. solani. W zależności od tego, który gatunek grzyba poraża plantację, objawy alternariozy mogą się od siebie różnić. Sprawy również nie ułatwia coroczny zmienny skład populacji grzybów oraz podobieństwo objawów do zarazy ziemniaka. Z tych powodów, aby zwalczanie alternariozy ziemniaka zakończyło się sukcesem, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się szczegółowo wywołującym ją poszczególnym patogenom.

Alternarioza ziemniaka to zespół chorób!

Alternarioza ziemniaka obejmuje dwie choroby suchą plamistość liści oraz brunatną plamistość liści, wywoływane grzybami z rodzaju Alternaria. Pierwszą chorobę powodują grzyby A. solani, natomiast drugą A. alternata. W obu przypadkach alternarioza ziemniaka poraża nie tylko części naziemne roślin, ale również bulwy. Porażone jagody ziemniaka z czasem gniją, a straty gospodarcze wywołane alternariozą mogą sięgać nawet 50%.

Zwalczanie alternariozy ziemniakaSucha plamistość liści

Kiedy alternarioza ziemniaka dotknie upraw w postaci grzyba A. solani mamy do czynienia z suchą plamistością liści. Choroba ta może porażać wiele gatunków roślin uprawnych. Objawy, w postaci brunatnych plam o średnicy od 0,5 do 2 cm, na liściach dolnych widoczne są na przełomie czerwca i lipca. Na plamach nekrotycznych z czasem pojawiają się koncentryczne kręgi. Obumarła tkanka często się wykrusza. Innym charakterystycznym objawem jest tworzenie się przebarwień zdrowej tkanki otaczającej plamy nekrotyczne. Wraz z rozwojem choroby plamy nekrotyczne przechodzą również na górne liście.

Brunatna plamistość liści

Sprawcą brunatnej plamistości liści jest grzyb A. alternata. Objawy choroby, w postaci drobnych plam o średnicy 0,2–0,5 cm, pojawiają się zazwyczaj do około 3 tygodni później, w porównaniu do objawów suchej plamistości liści. Plamy nekrotyczne często pozbawione są koncentrycznych kręgów i rozmieszczone są na powierzchni liści nierównomiernie.

Prosty sposób na zwalczanie alternariozy ziemniaka

Zwalczanie alternariozy ziemniaka nie musi być wcale trudne jeżeli użyje się w tym celu odpowiedniego fungicydu. Ponieważ jej objawy mogą być niekiedy mylące i wskazywać na zarazę ziemniaka, warto sięgać po preparaty zwalczające jedno i drugie. Takim fungicydem jest niewątpliwie Zignal® 500 SC  (więcej na temat Zignal® 500 SC), który w skuteczny sposób radzi sobie zarówno z problemem alternariozy, jak również zarazy ziemniaka.

Jeszcze więcej na temat zwalczania alternariozy w artykule:

Alternarioza ziemniaka. Jak skutecznie ochronić plantację?

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑