Septarioza paskowana liści pszenicy. Jakie straty ekonomiczne powoduje?

Już teraz lustrując plantacje pszenicy, w wielu rejonach naszego kraju, można zaobserwować septoriozę paskowaną liści pszenicy. Choroba ta stanowi trudnego przeciwnika, z którym należy się liczyć. W zależności od czekającego nas dalszego przebiegu jesienno-zimowej pogody, wiosną porażenie septoriozą może gwałtownie przybierać na sile. Choroba może doprowadzić do strat ekonomicznych przekraczających nawet 30% plonu ziarna.

Septarioza paskowana liści, groźna nie tylko w pszenicy

Jesienią na młodych roślinach pszenicy można zaobserwować pierwsze objawy choroby, które przybierają postać owalnych, chlorotycznych plam. Początkowo zmiany te są barwy szarozielonej. Wiosną, w późniejszych fazach rozwojowych choroby, stają się one podłużne i przybierają brunatną barwę. W miarę dalszego postępu choroby plamy zlewają się ze sobą obejmując całą powierzchnię liści, co prowadzi do przedwczesnego zamierania roślin. Wiosną, a niekiedy nawet jesienią, na porażonych liściach pojawiają się owocniki grzyba (piknidia). Straty w plonie ziarna spowodowane septoriozą paskowaną liści wynoszą 5-30%, a w latach bardzo wilgotnych nawet więcej. Porażeniu chorobą może ulegać nie tylko pszenica, ale również inne gatunki zbóż.

Progi ekonomicznej szkodliwości w pszenicy

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu w pszenicy jest przekroczenie przez septoriozę progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi:

  • 30-50% porażonych liści z pierwszymi objawami choroby lub 1% liści z owocnikami (w fazie krzewienia)
  • 10-20% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami (w fazie strzelania w źdźbło)
  • 5-10% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami (w fazie kłoszenia)

Nie trać czasu

Ze względu na dużą presję w pszenicy powodowaną przez septoriozę paskowaną liści choroba ta musi być zwalczana najszybciej jak to tylko możliwe. Preparatem polecanym do zabiegów T1 w zbożach jest Rubric® 125 SC, który również doskonale radzi sobie z innymi chorobami grzybowymi w zbożach.

 

Przeczytaj też:

Septorioza plew pszenicy. Jak ją zwalczyć?

 

Polecamy także: