Ochrona liścia flagowego pszenicy
Skuteczna ochrona liścia flagowego pszenicy przed chorobami grzybowymi stanowi podstawę niezbędną do uzyskania wysokich plonów.
Zabieg T2 w pszenicy ma za zadanie ochronę liścia flagowego oraz podflagowego i wykonywany jest w momencie, kiedy znajdzie się ona w fazach od całkowicie rozwiniętego liścia flagowego do widocznych pierwszych ości (BBCH 39-49).
Ochrona liścia flagowego – czym jest liść flagowy i dlaczego jest taki ważny?
Liść flagowy jest jednym z ostatnich liści wykształconych przez roślinę. Stanowi on podstawowy organ asymilacyjny, warunkujący wielkość i jakość plonu. Produkowane przez niego asymilaty trafiają do tworzącego się ziarna. Zaniedbanie ochrony liścia flagowego pszenicy skutkuje porażeniem plantacji chorobami grzybowymi powodującymi zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej.
Najpopularniejsze choroby liścia flagowego:
- brunatna plamistość liści zbóż
- mączniak prawdziwy zbóż i traw
- rdza brunatna pszenicy i żyta
- rdza żółta zbóż i traw
- septorioza paskowana liści pszenicy
- septorioza plew pszenicy
Więcej informacji o chorobach grzybowych i progach i szkodliwości znajdziesz tutaj >>
Lustracja plantacji podstawą zabiegu T2
Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja nie tylko rozwojowi zbóż, ale również patogenów grzybowych. Z tego powodu niezwykle istotne jest prowadzanie regularnych lustracji plantacji. Pozwalają one na wykrycie chorób w momencie ich wystąpienia oraz ustalenie terminu zabiegu T2.
Przyśpieszenie i opóźnienie zabiegu T2
Warunki pogodowe mogą w znacznym stopniu determinować termin wykonania zabiegu T2. Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie, utrzymującej się przez dłuższy czas, może zaistnieć konieczność wcześniejszego wykonania zabiegu T2, niż w przypadku słonecznej i suchej pogody. Nie mniej należy pamiętać, że niektóre patogeny grzybowe, takie jak Blumeria graminis, dobrze zarodnikują nawet gdy jest ciepło i sucho.
Czym się kierować przy wyborze fungicydu?
Podstawą wyboru odpowiedniego fungicydu jest prawidłowe rozpoznanie patogenów grzybowych występujących na danym polu. Ponad to do zwalczania chorób liścia flagowego i podflagowego należy stosować sprawdzone preparaty, zarejestrowane do stosowania w danej uprawie.