Skośnik buraczak – znamy na niego sposób!

Skośnik buraczak (Scrobipalpa ocellatella) w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno na skutek ocieplenia klimatu. Jego skryty tryb życia oraz niska liczebność na długo uśpiły czujność producentów rolnych. Jednak, aktualnie jest to jeden z najgroźniejszych gospodarczo szkodników buraka cukrowego. W efekcie żerowania skośnika buraczaka obniżenie plonów w buraku cukrowym może wynieść nawet 50 proc.

Skośnik buraczak – nowy, groźny przybysz na polskich plantacjach buraka

Do niedawna skośnik buraczak był groźnym szkodnikiem upraw buraka cukrowego na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej oraz w Europie Zachodniej i Południowej. Był również spotykany w Iraku oraz Syrii. Jednak, wskutek ocieplenia klimatu, w 2019 obecność skośnika buraczaka została oficjalnie potwierdzona w południowo-zachodniej i zachodniej części Polski.

Szkodliwość skośnika buraczaka

Szkody powodują gąsienice skośnika buraczaka. Początkowo młode gąsienice wgryzają się w ogonki liściowe oraz liście sercowe, tworząc miny. Powodują ich uszkodzenie oraz całkowite zniszczenie. Ma to ogromny wpływ na dalszy przebieg wegetacji oraz rozwój korzenia spichrzowego buraka.

Starsze gąsienice żerują głównie u podstawy liści, pod ogonkami liściowymi lub pod przędzą. Niekiedy drążą tunele w ogonkach liściowych oraz ukrywają się w zagiętych krawędziach liści. Miejsca żerowania skośnika w powierzchniowej warstwie korzeni buraka stanowią wrota do porażenia roślin patogenami grzybowymi powodującymi zgnilizny korzeni. Wskutek porażenia dochodzi do spadku poziomu cukru w korzeniach oraz wzrostu zawartości glukozy, sodu i potasu.

Szkody wyrządzone w buraku cukrowym na skutek żerowania skośnika buraczaka

Żerowanie skośnika buraczaka – z czym można pomylić?

Objawy żerowania skośnika buraczaka mogą być mylone z niedoborem boru, objawami suszy, żółtaczką oraz przędziorkiem.

Monitoring skośnika

Ze względu na skryty tryb życia oraz początkowe mało charakterystyczne objawy żerowania wykrycie skośnika buraczaka jest trudne. Zwłaszcza w przypadku niewielkiej jego populacji. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest monitoring lotu motyli przy zastosowaniu pułapek feromonowych.

Skośnik buraczak – zwalczanie

Obecnie, jedynym dostępnym na polskim rynku preparatem służącym do zwalczania skośnika buraczaka w buraku cukrowym jest Coragen®200 SC, który jest oparty na substancji czynnej chlorantraniliprolu będącego związkiem z grupy antranilowych diamidów.

Coragen®200 SC jest środkiem owadobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie.

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,1 l/ha + 0,75% EntoMaxx pH Premium. Środek stosować z adiuwantem EntoMaxx pH-Premium w stężeniu 0,75%, tzn. 750 ml preparatu EntoMaxx pH-Premium na 100 litrów wody.

Termin stosowania: środek stosować od fazy początku zakrywania międzyrzędzi do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31-49). Zalecana ilość wody: 150-200 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

Zezwolenie na stosowanie Coragen® 200 SC do zwalczania skośnika buraczaka w buraku cukrowym uzyskał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Zezwolenie obowiązuje od 15 czerwca 2023 r. do 15 września 2023 r.

Polecamy także: