Niska cena ŚOR – nie daj się nabrać!

Dlaczego warto zainwestować w preparaty od sprawdzonych firm?

Na tendencję wzrostową cen środków ochrony roślin mają wpływ zarówno zmiany rynkowe, drastyczne wzrosty cen energii oraz transportu, a także bardzo niestabilna sytuacja geopolityczna. Niestety, panuje przekonanie, że drogie preparaty wpływają na rentowność upraw… ale czy na pewno? Czy należy oszczędzać na ŚOR? Czy niska cena ŚOR nie oznacza słabej jakości preparatów? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie niebezpieczeństwa mogą kryć się za stosowaniem tanich preparatów? Sprawdźmy dlaczego warto zainwestować w preparaty od renomowanych firm.

Zmiany na rynku ŚOR

Rynek środków ochrony roślin (ŚOR) jest burzliwy. Zachodzące w ostatnich latach zmiany silnie wpływają na wzrost cen dostępnych preparatów.

Komisja Europejska sukcesywnie wycofuje substancje czynne, nie oferując żadnych innych w zamianMalejąca liczba dostępnych na rynku substancji wpływa na okresowy problem z ich dostępnością oraz winduje ceny.

Kolejny cios dla rynku ŚOR stanowi inflacja spowodowana m.in. szalejącą wcześniej pandemią, obecnym kryzysem geopolitycznym, jak również działaniami lub ich brakiem Narodowego Banku Polskiego. Doprowadziło to do silnego osłabienia naszej waluty, a co za tym idzie drastycznego wzrostu cen. Niestety, od pierwszego stycznia 2023 roku, przestała obowiązywać zerowa stawka VAT na na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą. Nastąpił powrót stawki do poziomu ośmiu procent (8%). Również stawki za gaz, paliwo, ciepło i prąd wróciły do poziomu dwudziestu trzech procent (23%).

Niska cena ŚOR – skąd różnice?

Niska cena środków ochrony roślin często wynika z ich fałszowania. W takich preparatach mogą znajdować się substancje szkodliwe i trujące, jak również zakazane w Unii Europejskiej. Takie produkty często są rozcieńczone lub zanieczyszczone.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ŚOR?

Środki ochrony roślin należy kupować wyłącznie od uprawnionych do tego sprzedawców i dystrybutorów.

Czasami sfałszowane środki ochrony roślin wyglądają niemal identycznie, jak produkty oryginalne. Jednak mogą posiadać cechy świadczące o fałszerstwie, takie jak:

  • niska cena produktu
  • słaba jakość etykiet i opakowania
  • napisy w obcym języku lub z błędami ortograficznymi
  • brak daty produkcji i numeru partii na opakowaniu

Często dopiero po zakupie preparatu i przygotowaniu cieczy roboczej okazuje się, że produkt był sfałszowany. Świadczyć o tym mogą m.in. nadmierne pienienie się cieczy roboczej oraz wytrącanie się osadu.

Niska cena ŚOR – niebezpieczeństwa spowodowane stosowaniem tanich środków ochrony roślin

Stosowanie tanich ŚOR może prowadzić do strat finansowych spowodowanych słabą skutecznością zabiegów lub zniszczeniem uprawy na skutek wzmożonej fitotoksyczności produktu.

Pojawiają się również przypadki skażenia żywności pozostałościami pestycydów.

Nielegalne ŚOR czym dodatkowo ryzykujesz?

Kary są dotkliwe. W świetle obowiązujących przepisów za posiadanie sfałszowanych preparatów grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych. Za sprzedaż podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin, oprócz grzywny, grozi również kara pozbawienia wolności na okres do lat trzech.

Natomiast za ich użycie oraz zanieczyszczenie nimi środowiska w sposób zagrażający ludziom, zwierzętom i środowisku grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Za spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia ludzi poprzez użycie nielegalnych ŚOR do ośmiu lat.

Dlaczego warto zainwestować w preparaty od renomowanych firm?

Oryginalne ŚOR, szczególnie te nowoczesne, wbrew pozorom, charakteryzują atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Producenci ponoszą ogromne koszty inwestycyjne, aby opracować nowatorskie rozwiązanie w zakresie środków ochrony roślin we wszystkich uprawach, oraz na każdym etapie ich wzrostu i wegetacji. Stworzenie innowacyjnego preparatu trwa czasem wiele lat.

Renomowane firmy oferują produkty o sprawdzonym składzie, a także wysokiej skuteczności, która jest potwierdzona wieloletnimi badaniami laboratoryjnymi i testami polowymi.

Korzystając z legalnych ŚOR od sprawdzonych producentów, mamy pewność, że nie tylko są skuteczne, ale także bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Bardzo istotne jest, aby środki ochrony roślin zawsze stosować zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

 

Polecamy także: