Niedobory miedzi. Dlaczego miedź jest ważna dla uprawy zbóż?
Miedź jest jednym z najważniejszych mikroelementów w uprawie zbóż, warunkującym zdrowie roślin oraz wielkość ich plonu. Intensywne nawożenie azotem upraw zbożowych zwiększa ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Z tego powodu, nawet na glebach o średniej zasobności miedzi dokarmianie dolistne łanu może okazać się konieczne. Niedobory miedzi mają bezpośredni wpływ na wysokość plonowania, pamiętaj o tym zwłaszcza wiosną, kiedy możesz jeszcze im zapobiec.
Miedź w uprawie zbóż
Miedź w roślinach pełni szereg istotnych fizjologicznie funkcji, które warunkują poziom ich plonowania oraz zdrowie. Do najważniejszych z nich należą stymulacja procesu fotosyntezy oraz kontrola gospodarki azotowej w roślinie. Dodatkowo miedź stanowi składnik enzymów i miedzioprotein oraz uczestniczy w syntezie hormonów wzrostu i metabolizmie błon komórkowych. Dzięki udziałowi w syntezie lignin, zmniejsza podatność roślin na wyleganie.
Dlaczego niedobory miedzi są tak niebezpieczne dla uprawy. Jakie są objawy niedoborów?
Pierwsze widoczne niedobory tego pierwiastka na plantacji zbóż ujawniają się na początku fazy strzelania w źdźbło. Wtedy też można zaobserwować opóźnienie rozwoju roślin. Inne widoczne objawy świadczące o deficycie tego pierwiastka to chloroza brzegów liści oraz ich bielenie i skręcanie się. Poważne niedobory miedzi prowadzą do bielenia kłosów oraz niewykształcania ziarniaków, tzw. pustokłosie. Kłosy zbóż z umiarkowanym deficytem miedzi przybierają barwę zielono-brązową. Rośliny rosnące w warunkach niedoboru miedzi są bardziej podatne na wyleganie.
Zapobieganie niedoborom miedzi w łanach zbóż
Nawożenie łanów zbóż miedzią powinno mieć charakter profilaktyczny i być oparte na aplikacji nawozów na liść, od fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Do tego celu polecane są nawozy Trice i Multiple Pro które dzięki skutecznemu dostarczeniu roślinom niezbędnych mikroelementów zwiększają potencjał ich plonowania oraz pobudzają metabolizm i zwiększają odporność na patogeny.