Inne uprawy zasiewy kukurydzy

Opublikowano: 24 kwietnia, 2019 | autor: Redaktor

Zasiewy kukurydzy, a eliminacja późno wschodzących chwastów

Pierwsze zabiegi herbicydowe w zasiewach kukurydzy zazwyczaj przeprowadzane są w okresie od wschodów roślin do osiągnięcia przez kukurydzę fazy 3 liścia. Przeprowadzenie odchwaszczania w tym czasie pozwala skutecznie zabezpieczyć zasiewy kukurydzy – nawet przed chwastami późno wschodzącymi, w tym przed chwastnicą jednostronną oraz przez włośnicami.

Idealne warunki do rozwoju chwastów

Kukurydza, uprawiana w szerokich międzyrzędziach, w początkowych fazach rozwojowych wykazuje powolne tempo wzrostu, co stanowi idealne warunki do rozwoju chwastów. Chwasty jedno- i dwuliścienne przez niemal 6 tygodni mają czas na wzrost bez jakiejkolwiek konkurencji ze strony uprawianej rośliny. Dodatkowo wysokie temperatury mogące pojawić się w maju mogą pojawić się masowo.

Przeczytaj więcej na temat zwalczania chwastów – herbicydy >>

Uporczywe chwasty ciepłolubne w zasiewach kukurydzy

Spośród ponad 60 gatunków roślin konkurencyjnych, które występują w zasiewach kukurydzy do najbardziej uporczywych chwastów ciepłolubnych należy zaliczyć m. in. chwasty takie jaki:

– chwastnica jednostronna – kiełkuje gdy temperatura przekracza powyżej 100C

– komosa biała – siewki wschodzą w temperaturze powyżej 50C

– szarłat szorstki – wschodzi przy temperaturze przekraczającej 70C

– włośnice sina i zielona – ich siewki wschodzą w zakresie temperatur 15-200C

W sprzyjających warunkach chwasty te w krótkim czasie w zasiewach kukurydzy pojawiają się w ilościach masowych. Jeśli w ich w porę nie wyeliminujemy mogą powodować znaczne straty plonu wynoszące nawet 50%. Wieloletnie obserwacje wskazują, że silna konkurencja chwastów z kukurydzą może prowadzić do spadku jej potencjału plonotwórczego o nawet 60 kg na dzień.

Termin pierwszego oprysku

Pierwszy oprysk zasiewów kukurydzy trzeba przeprowadzić zanim rośliny osiągną fazę 3-4 liścia. W tej fazie rośliny mają już rozwinięty zawiązek kolby i oprysk w kolejnych fazach rozwojowych może je nieodwracalnie uszkodzić.

Na dobry początek Successor® 600 EC

Successor® 600 EC jest środkiem chwastobójczym, w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej,  przeznaczonym do ochrony zasiewów kukurydzy. Dzięki substancji czynnej jaką jest petoksamid  Successor® 600 EC wykazuje szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Preparat ten może być stosowany zarówno doglebowo jak i nalistnie oraz przed- i powschodowo. Successor® 600 EC (więcej o produkcie) może stanowić dobrą alternatywę dla znikających z krajowego rynku kukurydzianych, doglebowych produktów przedwschodowych. Ponad to jego wydłużone działanie ogranicza wystąpienie wtórnego zachwaszczenia.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑