Czerń krzyżowych – groźna choroba okresu kwitnienia

Czerń krzyżowych, nazywana inaczej czarną plamistością roślin krzyżowych,  jest groźną chorobą grzybową zagrażającą rzepakowi podczas całego okresu jego wegetacji, a w szczególności w okresie kwitnienia. Sprawcami choroby są patogeny grzybowe z rodzaju Alternaria, które mogą prowadzić do strat Czern-krzyzowychsięgających nawet 20% plonu.

Objawy choroby

Czerń krzyżowych poraża liście, łodygi oraz łuszczyny. Jej rozwojowi sprzyja temperatura powietrza wynosząca powyżej 20°C oraz wysoka wilgotność rzędu 90-100% . Jesienią choroba może porażać już młode siewki rzepaku. Charakterystycznymi objawami czerni krzyżowych są chlorozy i nekrozy. Chlorozy i nekrozy przybierają postać owalnych, często obramowanych pierścieniami, jasno- lub ciemnobrązowych plam na powierzchni roślin.

Dlaczego czerń krzyżowych jest tak niebezpieczna?

Porażenie patogenami grzybowymi z rodzaju Alternaria, powodującymi czerń krzyżowych, może prowadzić nawet do zamierania roślin. Grzyby z tego rodzaju wytwarzają mikotoksyny powodujące zaburzenia w metabolizmie zainfekowanych roślin, co objawia się chlorozami oraz nekrozami. Z gospodarczego punktu widzenia porażenie łuszczyn powoduje największe straty. Silnie porażone młode łuszczyny zamierają, z kolei starsze przedwcześnie dojrzewają i otwierają się powodując osypywanie się nasion.

Próg ekonomicznej szkodliwości czerni krzyżowych:

  • od fazy formowania się zaczątków pędów do fazy pełni ukształtowanej rozety: 20-30% roślin z objawami porażenia
  • faza tworzenia łuszczyn: 10-15% roślin z objawami porażenia

 

Polecamy także: