Ochrona roślin Uprawa ozimin

Opublikowano: 8 stycznia, 2018 | autor: Redaktor

Uprawa ozimin. Czy w tym roku pogoda będzie dla rolników łaskawa?

Kolejny z rzędu sezon przynosi plantatorom niepokój w oziminach. Zimna i wilgotna jesień, połączona z najcieplejszą od ostatnich lat zimą, powoduje duże zamieszanie w uprawach ozimin. Jedno jest pewne, rozhartowane i nadmiernie wyrośnięte oziminy mogą sobie nie poradzić z gwałtownymi mrozami. Jest wielce prawdopodobne, że wiosną część plantacji trzeba będzie przesiać.

uprawa oziminUprawa ozimin z niepokojem czeka na wiosnę

Kolejny z rzędu sezon upraw ozimin przyniósł plantatorom niepokój. Kaprysy pogody, chłodna i mokra jesień oraz ciepła i wilgotna zima, spowodowały nadmierne wyrośnięcie roślin na polu i nie pozwoliły im wystarczająco przygotować się do gwałtownych spadków temperatury.  Póki co, styczeń zapowiada się stosunkowo ciepło, jednak później mogą przyjść mrozy, które pouszkadzają nadmiernie wyrośnięte rośliny. W oziminach newralgiczne okażą się najbliższe miesiące. Dopiero z chwilą nadejścia wiosny producenci rolni będą mogli dokonać rzetelnej oceny kondycji roślin po zimie oraz podjąć decyzję dotyczącą dalszej strategii uprawy.

Osłabienie zasiewów nieuniknione

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że osłabienie zasiewów jest nieuniknione. W takiej sytuacji  wiosną najważniejsza będzie wnikliwa lustracja pola oraz błyskawiczna reakcja na potrzeby roślin. Kontrola kondycji plantacji oraz występowania agrofagów pozwoli na przemyślane zaplanowanie niezbędnych zabiegów, uwzględniających stan roślin po zimie oraz ich obsadę.

Chwasty wiosenny agresor w oziminach

Wilgotna i ciepła zima przedłuża wegetację nie tylko zbóż, ale również chwastów. Rośliny konkurencyjne znacznie lepiej radzą sobie z ewentualnymi kaprysami pogody. W rezultacie, chwasty w wiosnę wchodzą znacznie lepiej rozwinięte i w lepszej kondycji niż zboża, co może nastręczać dużych problemów w ich zwalczaniu, a uprawa ozimin może być zagrożona.

Więcej informacji o tym jakich chwastów i kiedy możesz się spodziewać znajdziesz tutaj https://blog.fmcagro.pl/chwasty-wiosna-na-polu-kiedy-i-jakich-sie-spodziewac/

Zamiast ozimin

Możliwe, że wiosną nie uda się uratować wszystkich plantacji ozimin i część z nich trzeba będzie zaorać. Zamiast nich będzie trzeba zasiać rośliny jare. Warto zawczasu zastanowić się nad wyborem ich odpowiednich gatunków i odmian, gdyż później może na to zwyczajnie zabraknąć czasu. Możliwości jest wiele, jednak wszystkie determinowane są używanymi jesienią środkami ochrony roślin.

Więcej informacji o tym co możemy zasadzić, gdy zboża ozime wymarzną


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑