Magnez w uprawie roślin. Czy jest niezbędny?
Magnez występuje w minerałach, w resztkach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego czy w roztworze glebowym. Jego obecność bezpośrednio wpływa na jakość uprawy, albowiem bierze on udział w wielu procesach takich jak: fotosynteza (zawarty jest w chlorofilu), przemiany energetyczne, transport składników mineralnych oraz aktywacja niektórych enzymów. Magnez w uprawie roślin pełni bardzo ważna rolę i nie może być zastąpiony innym składnikiem.
Rodzaje magnezu występujące w glebie
Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje magnezu występującego w glebie: całkowity, rozpuszczalny w 20% roztworze kwasu solnego (chlorowodorowy), wymienny oraz przyswajalny przez rośliny. Zawartość magnezu w warstwie ornej szacuje się na ok. 0,2 – 0,8%. Miejscowo może być większa. Najzasobniejsze w magnez są gleby ciężkie, najuboższe zaś lekkie.
Więcej informacji: nawozy wieloskładnikowe
Niedobór magnezu
Ilość magnezu w roślinach uprawnych to ok. 0,2 – 1,5%. Zawartość w zbożach to zaś 0,15 – 0,35%. Do roślin wrażliwych na niedobór tego pierwiastka zaliczamy przede wszystkim: kukurydzę, ziemniaki, rzepak, koniczynę oraz lucernę. Nadmiar magnezu może zaś wywołać zakłócenia w procesie fotosyntezy, które mogą skutkować negatywnymi zmianami w roślinie.
Czy niedobór magnezu jest groźny?
Niedobór magnezu w liściach powoduje zakłócenia w transporcie węglowodanów do korzeni. To z kolei skutkuje zahamowaniem wzrostu korzeni oraz zmniejszeniem pobieranej ilości składników mineralnych. Następnie ma miejsce zahamowanie wzrostu liści rośliny oraz zredukowanie jej masy nadziemnej, co bezpośrednio wpływa na jakość plonów.
Magnez w uprawie roślin a Azot
Magnez jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów biochemicznych i metabolicznych. Jest pierwiastkiem niezbędnym do właściwej gospodarki azotem oraz pobudzenia wzrostu rośliny, a to właśnie m.in. zwiększenie produktywności azotu sprzyja wzrostowi plonów.
Dzięki niemu możemy zwiększyć mrozoodporność uprawy, a w przypadku zbóż, dzięki akumulacji azotu wpłynąć na plon ziarna, zawartość białka oraz aminokwasów.