Jak prawidłowo dobrać insektycyd na skrzypionkę – Pytania i odpowiedzi
W ostatnim dziesięcioleciu w uprawach zbóż jarych oraz ozimych obserwuje się znaczące nasilenie aktywności skrzypionek. Żerowanie tego szkodnika przyczynia się do powstania dużych strat gospodarczych, które mogą sięgać nawet do 40% plonu. W połowie maja Instytut Ochrony Roślin sygnalizował pojawienie się jaj skrzypionki. Obecnie widoczne są już larwy. Producenci zbóż powinni być bardzo czujni i wnikliwie obserwować swoje plantacje, aby w razie potrzeby dobrać odpowiedni insektycyd na skrzypionkę.
W jakich rejonach kraju można spotkać skrzypionkę?
W naszym kraju, zależnie od lokalizacji, występują dwa gatunki tego szkodnika. Skrzypionka zbożowa preferuje obszary Polski centralnej oraz północnej, natomiast skrzypionka błękitek spotykana jest w rejonie południowo-wschodnim. Wiosną, gdy temperatura przekroczy 10°C w uprawach pojawiają się dorosłe owady, które dość szybko przystępują do składania jaj. Po upływie dwóch tygodni zaczynają wykluwać się larwy, które z punktu widzenia gospodarczego powodują największe straty w uprawach zbóż jarych i ozimych.
Jakie są straty gospodarcze?
Te chrząszcze z rodziny stonkowatych od kilku lat sieją prawdziwe spustoszenie w plantacjach zbóż. Skrzypionki najczęściej atakują pszenicę oraz jęczmień, jednak można również zaobserwować je w uprawach owsa oraz kukurydzy. Straty wyrządzają owady dorosłe oraz larwy niekiedy nazywane ślimakami. Określenie to pochodzi od wydzielanego przez nie czarnego śluzu. Preferują one żerowanie na liściu flagowym i podflagowym, na których pozostawiają puste rowki o długości kilku centymetrów. W ten sposób mogą zmniejszyć powierzchnię asymilicacyjną liści nawet o 80%. Straty gospodarcze wynikające z inwazji szkrzypionek mogą sięgać nawet 40% plonu.
Kiedy powinno się rozpocząć zwalczanie chemiczne?
Powinna być podejmowana indywidualnie i poprzedzona wnikliwą lustracją plantacji przeprowadzoną właśnie teraz, kiedy już pojawiły się larwy. Próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika wynosi: – 0,5-1 larwy na 1 źdźble pszenicy jarej, jęczmienia jarego, pszenżyta jarego i owsa, – 1-1,5 larwy na 1 źdźble jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i owsa.
Jaki insektycyd na szkrzypionkę wybrać?
W zwalczaniu skrzypionek zaleca się stosowanie preparatów zawierających dimetoat należący do estrów kwasu triofosforowego. Jest on skutecznym związkiem w zwalczaniu wielu gatunków szkodników upraw, w tym roztoczy i skrzypionek. Najlepiej zdecydować się na preparat pochodzący od sprawdzonego producenta i który jest pozytywnie oceniany przez użytkowników.
więcej na temat produkty do ochrony roślin>>