Zboża Zwalczanie chwastów w oziminach

Opublikowano: 12 września, 2016 | autor: Redaktor

Zwalczanie chwastów w oziminach – Sprawdź jak zrobić to skutecznie

Zwalczanie chwastów w oziminach stanowi nieodłączny element produkcji roślinnej. Skuteczną metodę regulacji zachwaszczenia ozimin stanowią środki chwastobójcze. Konkurencja ze strony chwastów jest tak silna, że bez ochrony herbicydowej nie ma możliwości osiągnięcia wysokich plonów. Oziminy przez powolne tempo wzrostu w początkowych fazach rozwojowych są na nią szczególnie narażone. Warto więc dowiedzieć się o niej jak najwięcej, aby zwalczanie chwastów w oziminach było efektywne.

Co zrobić, aby pozbyć się konkurencji?

Zwalczanie chwastów w oziminach stanowi często ogromne wyzwanie dla niejednego rolnika. Aby skutecznie pozbyć się roślin konkurencyjnych należy pamiętać, że wszystkie chwasty charakteryzują się pewnymi określonymi cechami, które świadczą o warunkach w jakich powstały. Na skład gatunkowy roślin konkurencyjnych oraz na proporcje pomiędzy ich poszczególnymi gatunkami wpływają m. in. zasobność gleby w diaspory chwastów oraz możliwości rozwoju jakie dają im rośliny uprawne. Dobrym przykładem są formy ozime zbóż, które są bardziej narażone na zachwaszczenie niż ich formy jare. Wynika to z powolnego tempa ich wzrostu w początkowych fazach rozwojowych oraz nieco wyższych temperatur potrzebnych do wznowienia wegetacji niż w przypadku chwastów. W późniejszych fazach rozwojowych zboża ozime wywierają silną presję konkurencyjną wobec chwastów i je zagłuszają. Za najbardziej narażony na konkurencję gatunek ozimin uznaje się pszenice, znacznie w mniejszym stopniu problem ten dotyczy jęczmienia.

Jakie są najgroźniejsze chwasty w uprawie?

W przypadku zbóż ozimych groźnych gatunków konkurencyjnych jest wiele. Najskuteczniej eliminuje się je z plantacji ozimin za pomocą herbicydów najpóźniej do fazy krzewienia. Zwalczanie chwastów w oziminach nie jest łatwe. Do najgroźniejszych dwuliściennych konkurentów zbóż należą m. in. bodziszki, chaber bławatek, chwasty kapustowate (tasznik pospolity, tobołki polne, samosiewy rzepaku) chwasty rumianowate (maruna bezwonna, rumian polny), dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnoty, ostrożeń polny, przetaczniki oraz przytulia czepna. Spośród roślin jednoliściennych duże straty ekonomiczne w oziminach mogą wyrządzać  miotła zbożowa, perz właściwy oraz wyczyniec polny.

Zwalczanie chwastów w oziminach, o czym należy pamiętać?

W celu osiągnięcia wysokiej efektywności zabiegów odchwaszczających należy dobrać odpowiedni termin zabiegu oraz rodzaj herbicydu. Pamiętajmy, że aby zwalczanie chwastów w oziminach było skuteczne przed rozpoczęciem procesu powinno się uzyskać jak najwięcej informacji na ten temat z fachowego źródła. Ważne jest, aby w przypadku upraw zbóż ozimych regulację zachwaszczenia rozpocząć już jesienią. Zabiegi wiosenne powinny stanowić jedynie korektę, gdyż szkodliwość form ozimych chwastów jest bardzo wysoka.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony zboża koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Ochrona herbicydowa zbóż – 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi >>

Jak zwalczyć choroby grzybowe roślin? – Znamy tajniki! >>

Środki ochrony roślin >>

 

Interesujesz się tematem zwalczania chwastów? Zapoznaj się z artykułem, który znajdziesz  tutaj>>

Tags: , , , , , , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑