Zboża Wiosenne-nawożenie-dolistne

Opublikowano: 25 grudnia, 2018 | autor: Redaktor

Wiosenne nawożenie dolistne zbóż. Dlaczego jest takie ważne?

Osłabione po zimie oziminy makro- i mikroelementy przyswajają z gleby jedynie w ograniczonym stopniu. Wiosenne nawożenie dolistne pozwala na szybkie i skuteczne dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych, niezależnie od warunków panujących w glebie.

Nie czekaj na pierwsze objawy niedoboru

Wiosenne nawożenie dolistne zbóż nigdy nie powinno być odkładane do momentu wystąpienia pierwszych objawów niedoborów makro- i mikroelementów. Oczekiwanie na nie jest jedną z najgorszych rzeczy jakie można zrobić, gdyż nawożenie interwencyjne zawsze skutkuje spadkiem plonu. Należy pamiętać, że niedobory możliwe do zaobserwowania gołym okiem występują jedynie w sytuacji dużych braków makro- i mikroelementów w roślinach.

Wiosenne-nawożenie-dolistneNawożenie dolistne, a warunki pogodowe

O sukcesie dokarmiania dolistnego w dużej mierze decydują panujące, podczas zabiegu, warunki pogodowe. Podejmując decyzję o wykonaniu oprysku powinno się wystrzegać suchej i słonecznej pogody, jak również potencjalnych przymrozków. Producenci preparatów zalecają wykonywanie nawożenia dolistnego w dni pochmurne o dużej wilgotności powietrza.

Co determinuje dostępność składników pokarmowych?

Do czynników najsilniej determinujących dostępność składników pokarmowych są pH gleby oraz jej wilgotność. Odczyn pH gleby decyduje o tym które składniki pokarmowe i w jakich ilościach znajdą się w roztworze glebowym pobieranym przez system korzeniowy roślin. Z kolei obfite opady deszczu i śniegu sprzyjają zjawisku wymywania azotu, potasu i siarki z górnych warstw gleby. Niedobory tych pierwiastków u dynamicznie rozwijających się roślin powodują straty w plonie. Jest to spowodowane m. in.: żółknięciem i usychaniem liści, zahamowaniem wzrostu zbóż, nieprawidłowym rozwojem korzeni, czy spadkiem ilości białka w ziarniakach.

Stężenie ma znaczenie

Kluczowym elementem wydajnego nawożenia dolistnego jest zastosowanie wysokiej jakości nawozu bogatego w składniki pokarmowe. Im większe stężenie składnika naniesionego na powierzchnię liścia i im dłużej pozostaje w aktywnej formie na jego powierzchni, tym większa jego ilość zostanie pobrana przez roślinę.

Multiple Pro – mikroelementowy doping dla zbóż

Multiple Pro jest nowoczesnej generacji nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do nalistnego stosowania w zbożach. Wiosenne nawożenie dolistne powinno odbywać się przy użyciu sprawdzonych nawozów. Nawozem wieloskładnikowym, który warto rozważyć podczas wiosennego nawożenia jest Multiple Pro.

Wiosenne nawożenie dolistne to idealny wstęp do uzyskania intensywnego przyrostu masy zbóż, w kluczowych okresie wzrostu.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑