Cebula uprawa – sprawdź co musisz wiedzieć aby uzyskać dobry plon
Cebula zwyczajna (Allium cepa L.) jest jedną z najpopularniejszych roślin w uprawach warzywniczych. Ma duże wymagania klimatyczne i glebowe. Czy wiesz na co decyduje o sukcesie w jej produkcji i na co zwrócić szczególną uwagę? O czym należy pamiętać, żeby uprawa cebuli przyniosła wysoki plon?
Cebula uprawa – wymagania glebowe
Cebula charakteryzuje się dużymi wymaganiami glebowymi. Na stanowiska pod jej uprawę należy wybierać gleby żyzne oraz próchnicze, wilgotne ale nie podmokłe, o klasie bonitacyjnej nie niższej niż IVa.
Wymagania pokarmowe
Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy cebula jest wrażliwa na niedobór wody. Wykazuje też niewielką zdolność do wykorzystania składników pokarmowych z gleby. Wykazuje duże zapotrzebowanie na takie pierwiastki jak fosfor i potas oraz miedź, cynk i mangan. Z tego powodu, dla prawidłowego rozwoju i plonowania roślin, konieczne jest łączenie tradycyjnego nawożenia z nawożeniem dolistnym takimi preparatami jak np. Zinc 69. <<< SPRAWDŹ!
Fazy wzrostu a długość dnia w uprawie cebuli
Cebula silnie reaguje na długość dnia, a fazy jej wzrostu są przez niego regulowane. Z tego powodu dominującym sposobem uprawy cebuli w naszym kraju jest uprawa z siewu wiosennego, gdzie wykorzystuje się odmiany dnia długiego.
Zmianowanie w uprawie cebuli
Właściwie dobrany przedplon to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowotność i plonowanie roślin w każdej uprawie. Uprawa cebula wymaga szczególnej troski o płodozmian ze względu na wysoką wrażliwość tej rośliny na choroby i szkodniki glebowe. Cebuli nie należy uprawiać w monokulturze ani po innych warzywach cebulowych częściej niż raz na cztery lata – to podstawowa zasada agrotechniczna wynikająca z potrzeb fitosanitarnych.
Jako zalecane przedplony w uprawie cebuli doskonale sprawdzają się m.in. buraki, marchew, dynia, groch, kalafior, kapusta, kukurydza, ogórek, pszenica, żyto oraz wyka. Rośliny te poprawiają strukturę gleby, ograniczają ryzyko wystąpienia patogenów oraz wpływają na lepsze przygotowanie stanowiska pod przyszłą uprawę cebuli.
Zachowanie właściwego płodozmianu pozwala nie tylko uniknąć problemów z chorobami i szkodnikami, ale także wpływa na wyższy i zdrowszy plon cebuli.
Ochrona cebuli przed szkodnikami – cebula uprawa
Do chorób mogących pojawić się w uprawie cebuli na skutek nieprawidłowego zmianowania należą:
- zgnilizna szyjki cebuli;
- różowa zgnilizna korzeni cebuli;
- biała zgnilizna cebuli;
- głownia cebuli.
Z kolei szkodnikami: śmietka cebulanka, miniarka porówka czy wciornastki. Do skutecznej ochrony cebuli przed tymi szkodnikami służą środki zawierające substancje czynną cyjanotraniliprol – Benevia® 100 OD.