Siew zbóż ozimych – kiedy?

W optymalnych warunkach agroklimatycznych, siew zbóż ozimych w Polsce rozpoczyna się zazwyczaj od jęczmienia, w okresie od początku do połowy września. Następnie wysiewa się pszenicę, żyto oraz pszenżyto. Choć podane terminy stanowią cenne wskazówki, ostateczna decyzja dotycząca terminu siewu powinna być podejmowana przez rolnika z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych, które panują w danym regionie. Jak wybrać najlepszy moment na siew? Siew zbóż ozimych – kiedy?

Optymalne terminy siewu ozimin

Terminy siewu zbóż ozimych w Polsce są zróżnicowane i zależą od czynników geograficznych oraz warunków klimatycznych. A także od tego, jakie zboże chcemy wysiać. Należy pamiętać, że terminy siewu zbóż ozimych są umowne, a ostateczna decyzja o siewie powinna zapaść na podstawie analizy prognoz pogody oraz oceny wilgotności gleby.

Jęczmień 

  • Wschód i Północny-wschód: 5–15 września
  • Południowy-wschód i centrum: 10–18 września
  • Zachód i południowy-zachód: 10–20 września

 Termin siewu zbóż ozimych – pszenica

  • Wschód i Północny-wschód: 5–20 września
  • Południowy-wschód i centrum: 10–25 września
  • Zachód i południowy-zachód: 15–30 września

Żyto ozimie – kiedy siać?

  • Wschód i Północny-wschód: 5–15 września
  • Południowy-wschód i centrum: 15–25 września
  • Zachód i południowy-zachód: 20–30 września

Kiedy siać pszenżyto ozime?

  • Wschód i Północny-wschód: 10–20 września
  • Południowy-wschód i centrum: 15–25 września
  • Zachód i południowy-zachód: 20 września – 5 października

Opóźniony siew zbóż ozimych

Opóźniony o dekadę siew zbóż ozimych, zazwyczaj nie stanowi dużego zagrożenia dla wielkości plonów. Jednak, w przypadku żyta i pszenżyta, dłuższe opóźnienia mogą negatywnie wpłynąć na ich fazę krzewienia i zimotrwałość.

Czynniki opóźniające siew zbóż ozimych

Obecnie jednym z największych problemów w okresach siewu zbóż ozimych jest susza. Susza uniemożliwia odpowiednie przygotowanie stanowiska pod siew. Aby zminimalizować straty wody w tym okresie, należy ograniczyć liczbę zabiegów polowych do niezbędnego minimum. Jeżeli jednak nie możemy dłużej czekać z wysiewem należy zadbać o zwiększenie normy wysiewu, nawet o 15 proc. Warto mieć na uwadze, że nasiona wysiane w suchej glebie najprawdopodobniej będą kiełkować nierównomiernie, a część z nich może skiełkować dopiero po wystąpieniu opadów.

Ulewne deszcze również mogą uniemożliwić wykonanie uprawek na polu oraz siew zbóż ozimych. Oprócz niekorzystnych warunków pogodowych, opóźnienia w siewie mogą wynikać z konieczności uprawy innych roślin, takich jak buraki czy kukurydza, co wydłuża okres przygotowania pola.

Opóźniony siew zbóż ozimych – jak wspomóc rośliny?

Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, rośliny będą miały szansę nadrobić opóźnienie wynikające z późnego siewu. W tym celu warto zastosować preparaty wspomagające ich przygotowanie do zimowego spoczynku, np. nawóz dolistny Multiple Pro <<< SPRAWDŹ!

Dodatkowo, aby zboża mogły nadrobić jesienne braki wynikające z opóźnionego siewu niezbędne jest ich wiosenne pobudzenie do krzewienia się. Umożliwi to zastosowanie takich preparatów dolistnych jak nawóz Hi-Phos <<< SPRAWDŹ!, który uzupełni zapotrzebowanie roślin na fosfor.

Polecamy także: