Przygotowanie do sezonu w rolnictwie

Odpowiednie przygotowanie do sezonu w rolnictwie to podstawa sukcesu każdego gospodarstwa. Zwolnione tempo prac w okresie zimowym, stwarza doskonałą okazję do zaplanowania działań na kolejny sezon wegetacyjny oraz pozwala na zapoznanie się z nowościami technologicznymi dostępnymi na rynku. Jakie działania warto podjąć, aby dobrze przygotować się do nowego sezonu wegetacyjnego?

Przygotowanie do sezonu w rolnictwie – planowanie krótkoterminowe

Planowanie krótkoterminowe, chociaż czasem niedoceniane przez producentów rolnych, pozwala wyznaczyć cele na kolejny sezon. To z kolei umożliwia podjęcie działań, które przyczynią się do utrzymanie stabilności finansowej gospodarstwa.

Aby dobrze zaplanować nadchodzący sezon warto zadać sobie kilka pytań

  • Jakie prace zostały już wykonane, a które jeszcze są przed nami?
  • Jaki jest areał poszczególnych upraw w naszym gospodarstwie i czy planujemy wprowadzić jakieś zmiany w strukturze zasiewów w nadchodzącym sezonie?
  • Jaka była wysokość i jakość uzyskanych plonów w minionym sezonie i jakie czynniki miały największy wpływ na plonowanie?
  • Jaki jest optymalny termin rozpoczęcia poszczególnych prac polowych, biorąc pod uwagę warunki glebowe i pogodowe oraz jakie maszyny będą nam do tego potrzebne?
  • Jakie były przychody z produkcji w minionym sezonie oraz jakie są nasze cele finansowe na kolejny sezon i jakie działania możemy podjąć, aby je osiągnąć?

Przygotowanie do sezonu w rolnictwie – konserwacja maszyn

Optymalna praca maszyn rolniczych i ciągnika jest uzależniona od ich stanu technicznego. Z tego powodu regularna konserwacja maszyn rolniczych przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego jest niezbędna dla zapewnienia ich wysokiej wydajności i długowieczności. Dzięki temu możemy również uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci kosztownych awarii oraz przestojów podczas sezonu wegetacyjnego.

Co obejmuje konserwacja maszyn i ciągnika?

  1. Staranne umycie: usunięcie resztek brudu, środków ochrony roślin oraz ewentualnych patogenów powinno być wykonywane zaraz po zakończeniu pracy lub przed odstawieniem maszyn i ciągnika do przezimowania. Przed rozpoczęciem sezonu warto ponownie sprawdzić czy maszyny i ciągnik zostały prawidłowo oczyszczone.
  2. Usunięcie śladów korozji oraz nakładanie powłok ochronnych. Uszkodzoną powłokę lakierniczą należy usunąć za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego, a następnie zabezpieczyć podkładem i farbą dobraną pod odpowiedni kolor.
  3. Wymianę filtrów, uzupełnienie płynów, przygotowanie opon oraz naładowanie akumulatora. Przed rozpoczęciem prac polowych konieczne jest uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, płyn chłodniczy i hamulcowy oraz sprawdzenie szczelności ich układów i stanu filtrów. Warto również skontrolować poziom naładowania akumulatora, ciśnienie w oponach oraz stan klimatyzacji.

Przygotowanie do sezonu w rolnictwie – dostępność na rynku środków ochrony roślin

Warto już teraz przeanalizować dostępność środków ochrony roślin, aby być przygotowanym na ewentualne zagrożenia dla upraw w nadchodzącym sezonie. Dzięki temu będziemy dysponować aktualną wiedzą na temat dostępnych preparatów i ich właściwości. To pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować strategię ochrony i umożliwi podjęcie błyskawicznej decyzji w razie konieczności zastosowania.

Jakie substancje czynne znikną z rynku w 2025 roku?

Substancja czynna

Termin sprzedaży i dystrybucji

Termin stosowania, przechowywania, unieszkodliwiania

Mepanipirym

do 20 kwietnia 2025 r.

do 20 maja 2025 r.

Dimetomorf 

do 20 kwietnia 2025 r.

do 20 maja 2025 r.

Tritosulfuron

do 7 września 2025 r.

do 7 listopada 2025 r.

Metrybuzyna

do 24 września 2025 r.

do 24 listopada 2025 r.

Udział w targach, spotkaniach branżowych i szkoleniach

Zima to również dobry moment na poszerzanie wiedzy poprzez udział w targach, spotkaniach branżowych oraz szkoleniach. W trakcie takich eventów można nie tylko zapoznać się z najnowszymi ofertami dotyczącymi środków produkcji dla rolnictwa, ale również wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych lub spotkać się regionalnymi przedstawicielami firm.

Udział w szkoleniach rolniczych umożliwia na bycie na bieżąco m.in. z dynamicznie zmieniającymi się przepisami, co pozwala na uniknięcie ewentualnych kar. Jak również umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania gospodarstwem i pozyskiwania środków zewnętrznych, np. w programie integrowanej produkcji roślin.

Przygotowanie do sezonu w rolnictwie – porządkowanie dokumentów

Liczba dokumentów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. Ponieważ gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem musi posiadać własną, odpowiednio zarchiwizowaną dokumentację. Brak odpowiedniej dokumentacji w gospodarstwie może prowadzić do wielu problemów. Są to m.in. trudności w uzyskaniu dotacji, problemy z kontrolą finansową czy nawet sankcje prawne. Dlatego przygotowanie do sezonu w rolnictwie powinno obejmować również uporządkowanie i archiwizację posiadanych dokumentów.

Środki ochrony roślin – nowości 2025 

Wiele substancji aktywnych znika z rynku, co stanowi duże wyzwanie dla rolników. Z drugiej jednak strony producenci środków ochrony roślin intensywnie pracują nad nowymi rozwiązaniami, aby wypełnić tę lukę. Warto więc trzymać rękę na pulsie i śledzić pojawiające się na rynku nowe, innowacyjne preparaty. Na przykład w sezonie 2025 roku na rynku rolnym pojawią się nowe produkty od FMC Agro Polska. Są to:

  • Avtar™– nowy, niezawodny fungicyd w walce z chorobami liści i kłosów zbóż – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! 
  • Seamac® ORbiostymulator z opatentowanymi składnikami aktywnymi – wspiera wydajność upraw, zwiększając wchłanianie składników odżywczych i redukując stres roślin.
  • Senrallas® LQM® Pro SPRAWDŹ oraz Senrallas® LQM SPRAWDŹ – przełomowe rozwiązania na rynku wiosennych herbicydów zbożowych – na miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne.
  • Fengress – insektycyd doglebowy, który ma podwójne działanie: skutecznie zwalcza szerokie spektrum szkodników glebowych, a przy tym działa jak nawóz startowy.

 

Polecamy także: