Prace w rolnictwie zimą – Przygotowujemy się do sezonu

Zima w gospodarstwie to chwila, kiedy zmniejsza się natłok prac związanych z produkcją roślinną. Warto w tym okresie poświęcić nieco czasu na przygotowanie się do kolejnego sezonu. Niezbędne prace w rolnictwie zimą to przede wszystkim konserwacja parku maszyn, która pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek wiosną i wyjazd w pole zgodnie z planem. Poza tym warto odwiedzić targi i wystawy rolnicze, podczas których można zapoznać się z nowościami na rynku oraz nawiązać cenne znajomości.

Niezbędne prace w rolnictwie zimą to konserwacja parku maszyn

Przede wszystkim należy zadbać o cztery rzeczy – zapewnienie odpowiedniego miejsca parkingowego, zabezpieczenie kół, wymianę płynów eksploatacyjnych oraz odpowiedni stopień naładowania akumulatora. Wybierając miejsce do przezimowania traktora pamiętaj, aby miało ono odpowiednią cyrkulację powietrza. Przy długotrwałym zawilgoceniu, bez możliwości wyparowania wody, narażamy ciągnik na korozję. Warto jest również zabezpieczyć ogumienie przed działaniem niskich temperatur. Na rynku dostępne jest wiele preparatów służących do konserwacji opon zimą, poza tym warto postawić ciągnik niebezpośrednio na zimnej posadzce, a na np. europaletach. Ważna jest również wymiana płynów w układzie chłodzenia oraz w spryskiwaczach na zimowe. Zapobiegnie to rozsadzaniu tych układów na skutek niskich temperatur. Akumulator przed przechowywaniem powinien zostać naładowany, w przeciwnym razie może zostać zasiarczony, przez co będzie konieczna jego wymiana.

Targi i wystawy rolniczeprace-w-rolnictwie-zima

Zawsze warto być na bieżąco z nowościami na rynku oraz pogłębiać swoją dotychczasową wiedzę. Oprócz czytania prasy branżowej opłaca się odwiedzać targi i wystawy rolnicze. Już 11-12 lutego 2017 r. odbędzie się 3. edycja Mazurskiego Agro Show w Ostródzie. Następne w kolejności są Targi Ferma 2017, które będą miały miejsce 17-19 lutego w Łodzi. Inną godną uwagi propozycją są Targi Rolnicze AGRO-PARK w Lublinie, które zaplanowano na 4-5 marca. Podczas takich imprez można wziąć udział w konferencjach naukowo-technicznych oraz programach paneli dyskusyjnych na aktualne tematy z branży.

Środki ochrony roślin

Przed nadejściem wiosny warto jest zapoznać się z bogatą ofertą dotyczącą środków ochrony roślin oraz opinii o nich. Znając swoje pole można mniej więcej przewidzieć co będzie potrzebne i poszukać najbardziej optymalnych rozwiązań dla swojego gospodarstwa.

Więcej na ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN >>

Szkolenia

Zima jest dobrym momentem na przeprowadzenie niezbędnych szkoleń dotyczących stosowania środków ochrony roślin dla profesjonalistów lub doradztwa w zakresie ochrony roślin. Listy ośrodków organizujących takie kursy znajdują się w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Więcej informacji tutaj >>

 

Polecamy także: