Kiedy siać buraki?
Kiedy siać buraki i jak przygotować glebę pod ich siew? To częste pytania, z którymi mierzą się producenci. Aby w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy buraków niezbędne jest zastosowanie odpowiednich praktyk agrotechnicznych już na etapie siewu. Wbrew pozorom siew buraków to nie tylko umieszczenie nasion w glebie. To złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jakich?
Kiedy siać buraki? Dlaczego dobór optymalnego terminu jest taki ważny?
Termin siewu buraków cukrowych jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych determinujących ich plonowanie. Siew buraka przeprowadzony w optymalnym terminie pozwala roślinom na wytworzenie dostatecznie dużej powierzchni liści. To z kolei sprzyja efektywnemu przebiegowi fotosyntezy.
Badania wykazały, że wczesny termin siewu buraków cukrowych, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, korzystnie wpływa na uzyskanie wysokiej masy korzeni. Należy jednak pamiętać, że zbyt wczesny siew może prowadzić do wydłużonych wschodów, nierównomiernego wzrostu roślin oraz strat spowodowanych przez choroby grzybowe, takie jak np. zgorzel siewek.
Natomiast zbyt późny siew buraka skutkuje skróceniem okresu wegetacji, w wyniku czego dochodzi do znacznych spadków masy korzeni oraz obniżenia ich wartości technologicznej – obniżenia zawartości cukru i wzrostu zawartości azotu α-aminowego oraz jonów sodu i potasu.
Wysokość plonu buraka a termin siewu
Wielkość plonu buraków jest ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych panujących w okresie wschodów. Aby zmaksymalizować plon buraka, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad i odpowiednio dobrać termin siewu. Dlatego, pamiętając o poniższych zasadach sprawdź, kiedy siać buraki.
Wysiew nasion buraka wykonuj przy odpowiedniej temperaturze gleby
- Burak cukrowy – temperatura gleby powinna wynosić ponad 5 stopni Celsjusza
- Burak ćwikłowy – temperatura gleby powinna minimalnie wynosić 8–10 stopni Celsjusza
- Burak pastewny – gdy temperatura gleby osiągnie ponad 6 stopni Celsjusza
Sprawdzaj prognozy długoterminowe
Przed siewem buraka należy monitorować prognozy długoterminowe. Wiosenne przymrozki mogą znacząco zredukować obsadę siewek, co negatywnie wpłynie na wielkość przyszłego plonu.
Siew buraka wykonuj jedynie w odpowiednio uwilgotnioną glebę
Odpowiednia wilgotność w istotny sposób wpływa na kiełkowanie i polową zdolność wschodów
Kiedy siać buraki – terminy siewów
Terminy siewu buraka cukrowego:
- Polska północno-zachodnia: od końca marca – do początku kwietnia
- Polska centralna: od początku do połowy kwietnia
- Polska północno-wschodnia: koniec kwietnia
Terminy siewu buraka ćwikłowego:
- Buraki przeznaczone na wczesny zbiór: kwiecień
- Buraki przeznaczone na użytek letni i jesienny: maj
- Buraki przeznaczone do przechowywania: czerwiec
Termin siewu buraka pastewnego:
- Od II dekady kwietnia do I dekady maja
Susza – duże zagrożenie dla buraków
Burak cukrowy charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem wodnym, które wynosi od 550 do 750 mm w okresie wegetacji. Jednym z dwóch najbardziej krytycznych okresów, kiedy rośliny są najbardziej wrażliwe na deficyty wody, jest siew oraz początkowy rozwój roślin.
Susza w okresie siewu i początkowego wzrostu buraka prowadzi do opóźnionych i nierównomiernych wschodów roślin, zahamowania ich wzrostu oraz zasychania liści, co zwiększa podatność buraka na choroby i szkodniki.
Następny krytyczny okres przypada pomiędzy lipcem, a sierpniem, kiedy rośliny wykazują największą intensywność transpiracji. O ile producenci rolni nie mają wpływu na przebieg pogody podczas wegetacji, to mogą zastosować działania agrotechniczne ograniczające negatywne skutki suszy na rośliny. Takimi podstawowymi działaniami będą odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę oraz podjęcie wszelkich działań zapewniających roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.
Nowoczesnym rozwiązaniem, które wspiera rozwój systemu korzeniowego i zwiększającym odporność roślin na stres abiotyczny, jest zastosowanie biostymulatorów na bazie alg morskich, takich jak Seamac®OR Sprawdź!
Seamac®OR, dzięki zawartości wodnego ekstraktu z alg morskich z rodziny Solieriaceae, stymuluje rozwój organów podziemnych i pozwala roślinom osiągnąć maksymalny potencjał plonotwórczy.
Siew buraka cukrowego w 2025 roku – na co mogą liczyć plantatorzy?
W nadchodzącym sezonie możemy spodziewać się ograniczenia areału upraw buraka cukrowego w całej Europie o około 10–15 proc. Główną przyczyną tego zjawiska, są niższe niż w poprzednich latach ustalone ceny skupu. Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenie powierzchni upraw może skutkować wzrostem cen cukru w przyszłości. Ponadto, wdrażanie nowoczesnych technologii agrotechnicznych pozwala na redukcję zużycia paliwa oraz kosztów nawozów i ŚOR. Nie bez znaczenia pozostaje również wsparcie finansowe dla producentów buraka cukrowego, które w 2024 roku wyniosło 1.253,34 zł na hektar. Jak również możliwość korzystania z instrumentów wsparcia bezpośredniego takich jak: płatności w ramach ekoschematów obszarowych, płatności redystrybucyjne oraz podstawowe wsparcie dochodów. Z tych powodów wielu producentów wciąż decyduje się na uprawę buraka cukrowego.