Facelia – niezawodny zielony nawóz po uprawie zbóż i rzepaku

Długotrwała uprawa zbóż oraz rzepaku w monokulturze skutkuje nie tylko pogorszeniem właściwości fizykochemicznych gleby, ale również powoduje wzrost jej zachwaszczenia oraz nasilenie występowania szkodników i patogenów chorobotwórczych. Jednym z rozwiązań pozwalających w znacznym stopniu na poprawę stanu fitosanitarnego gleby jest stosowanie odpowiednio dobranych nawozów zielonych np. facelia błękitna.

Facelia w poplonie zbóż i rzepaku

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny czerpakowatych. Roślina ta rzadko atakowana jest przez szkodniki. Przez to że nie jest spokrewniona z rzepakiem oraz zbożem stanowi idealną roślinę fitosanitarną po ich uprawie. Dodatkowo, facelia w znacznym stopniu, wzbogaca glebę w materię organiczną oraz poprawia jej strukturę.

Warunki siewu i uprawy

Facelię w poplonie wysiewa się od drugiej połowy lipca do połowy sierpnia, po zbiorze zbóż i rzepaku, w rzędach co 25 cm na głębokość około 2-3 cm. Norma wysiewu wynosi 12-17 kg/ha. Rośliny w poplonie letnim ścina się zaraz po zakwitnięciu, a przekopuje jesienią na głębokość 15-20 cm. Uprawa facelii nie stwarza większych trudności. Wzrasta ona na większości stanowisk oraz dobrze znosi suszę i przymrozki. Może być wysiewana już na przełomie marca i kwietnia na nasiona lub jako ozdoba przydomowych ogródków. Facelię często wysiewa się w mieszankach, przez co stanowi atrakcyjną paszę dla bydła.

Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą stosowanie nawozów zielonych w uprawie zbóż i rzepaku:

  1. Chronią glebę przed erozją i wymywaniem składników pokarmowych
  2. Ograniczają potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony roślin
  3. Zmniejszają ryzyko wystąpienia zjawiska odporności na działanie środków ochrony roślin na danym obszarze
  4. Zwiększają zawartość próchnicy w glebie, co na ograniczają negatywny wpływ ocieplenia klimatu na gospodarstwo

 

Nawozy zielone mogą nie być wystarczającym wsparciem dla uprawy, warto jest zapoznać się też z innymi rozwiązaniami 

Przeczytaj artykuł: Właściwości tych nawozów dolistnych zaskoczą każdego

 

Polecamy także: