Bodziszek drobny – rozpoznawanie, szkodliwość i zwalczanie
Bodziszek drobny (Geranium pusillum) bywa potocznie nazywany „żurawiem”, lub „dziobem żurawia”, gdyż jego owoce przypominają długi ptasi dziób. W uprawach traktuje się go raczej jako chwast drugiej kategorii, mniej uciążliwy i zwalczany przy okazji odchwaszczania pola z innych gatunków. Zdarza się jednak, że stanowi zagrożenie dla innych roślin lub zanieczyszcza plon.
Bodziszek drobny ma w Polsce status rośliny zawleczonej, występującej od niepamiętnych czasów. Jest pospolity na niżu i w wyższych partiach gór. Często spotyka się go na stanowiskach ruderalnych, jednocześnie jest chwastem upraw polowych. Preferuje gleby żyzne, bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne. Jak go rozpoznać?
Bodziszek drobny – jak go rozpoznać?
Bodziszek drobny:
- to roślina jednoroczna osiągająca średnio 15-30cm, maksymalnie dorastająca do 45cm wysokości;
- charakteryzuje się cienkim i słabo rozgałęzionym korzeniem o długości dochodzącej nawet do 20-30cm;
- wytwarza okrągłe, dłoniastosieczne liście. Górne są siedzące lub osadzone na krótkich ogonkach, dolne są długoogonkowe;
- posiada wiotkie, płożące i owłosione pędy
- kwitnie – od maja nawet do października;
- wytwarza od 200 do 400 nasion;
- posiada kwiaty wyrastające na długich szypułkach;
- ma nietypowy kształt, przypomina dziób żurawia.
Szkodliwość chwastu
Bodziszek z reguły występuje na polach w małej ilości i jest zwalczany przy okazji likwidacji innych niepożądanych gatunków. Zdarza się jednak, że w dobrych warunkach (np.: przy dużej żyzności gleby i alkalicznym odczynie) pojawia się na tyle licznie, że stanowi rzeczywistą konkurencję dla uprawianych roślin. Może osłabiać ich wzrost a także zanieczyszczać plon (np.: u lucerny i koniczyny uprawianych dla nasion). Traktuje się go jako chwast zbóż, roślin okopowych i pastewnych. W ostatnich latach zmagają się z nim rolnicy zajmujący się uprawą rzepaku. Ponadto utrudnia poruszanie się polu i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W ogrodzie spotyka się go sporadycznie.
Bodziszek drobny – skuteczne zwalczanie
Występowanie bodziszka drobnego można zminimalizować przez utrzymanie prawidłowego odczynu pH gleby. Wiosną przydatne jest wykonanie bronowania, które zniszczy siewki. Na mniejszych powierzchniach (np.: w warzywniaku) czynnikiem ograniczającym wzrost chwastu jest stosowanie ściółki organicznej.
Bodziszek to niepozorny chwast, dlaczego jego obecność w uprawach bywa bagatelizowana. Niezwalczany rozrasta się szybko i w niedługim czasie może stanowić poważną konkurencję dla upraw.