Rośliny oleiste Desykacja

Opublikowano: 30 czerwca, 2017 | autor: Redaktor

Zbiory rzepaku ozimego coraz bliżej. Desykacja to konieczność, czy wybór?

Na ostateczną wielkość i jakość plonów w uprawie rzepaku ozimego w dużej mierze rzutuje termin zbioru nasion. Jego trafne określenie przysparza dużych kłopotów, gdyż nie wszystkie rośliny równo zakwitają i dojrzewają. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka i trudno się przed niektórymi uchronić. Na szczęście, z  pomocą przychodzą preparaty do desykacji rzepaku. Ich zastosowanie pozwala uniknąć znacznych strat związanych z nierównym dojrzewaniem rzepaku na plantacji. Sprawdź, jak desykacja może wpłynąć na Twoją uprawę rzepaku.

DesykacjaDesykacja to konieczność czy wybór? Czy ma wplyw na zbiory rzepaku?

Tak jak pisaliśmy na samym wstępie trafne określenie terminu zbioru rzepaku ozimego jest bardzo trudne, co wynika ze zróżnicowania dojrzałości plantacji. Zjawisko to spowodowane jest szeregiem różnych czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Należą do nich m.in. mozaikowatość gleb, wtórne zachwaszczenie plantacji, czy jej odnawianie. Nierówne dojrzewanie rzepaku powoduje niebezpieczeństwo dużych strat nasion, mogących przekroczyć nawet 25% plonu. Z tego powodu, przygotowując plantację do jednoetapowego zbioru kombajnem, zaleca się użycie środków desykujących.

Więcej na Opryski na chwasty >>

Desykacja – 5 największych zalet:

  • wspomaganie naturalnego dojrzewania rzepaku;
  • ograniczenie strat spowodowanych osypywaniem się nasion;
  • wyższa jakość zebranych nasion;
  • ułatwienie jednoetapowego zbioru kombajnem;
  • redukcja wtórnego zachwaszczenia

Przeczytaj również: Nawożenie dolistne rzepaku. Ważne nie tylko jesienią

Desykacja – termin wykonania

Desykację powinno się przeprowadzać w okresie, kiedy ponad 70% łuszczyn już jest zabarwionych na żółto. Jednak, jako że rzepak dojrzewa nierównomiernie bardzo istotne jest pobranie próbek do oceny z różnych części plantacji. Zaleca się, aby oceniać stan dojrzałości nasion na łodygach. W dolnych częściach pędów będą one bardziej dojrzałe niż w środkowych i górnych. Te ostatnie mogą zawierać 1/3 łuszczyn z dojrzewającymi nasionami w kolorze od czerwonego, przez brązowy, do czarnego. W środkowej części łodygi około 90% nasion, w 1/3 łuszczyn, powinno być tak wybarwione. Natomiast w dolnej części łodygi wszystkie nasiona, w 1/3 łuszczyn, powinny być ciemnobrązowe lub czarne. Dla lepszego działania środka do desykacji zabieg powinien być wykonywany rano, późnym popołudniem lub wieczorem.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑