Owocówka śliwkóweczka. Wiemy jak z nią walczyć!

Bez wątpienia owocówka śliwkóweczka (Grapholita funebrana) jest najgroźniejszym szkodnikiem śliwy, który może atakować także morele, brzoskwie, czereśnie i wiśnie. Jej żarłoczne larwy żerując w owocach zanieczyszczają je ziarnistymi odchodami, przez co tracą one wartość handlową. Niestety owocówka śliwkóweczka jest motylem bardzo płodnym i na jednym drzewie może złożyć nawet do kilkuset jajeczek.

Opis szkodnika

Postać dorosła owocówki śliwkóweczki jest z pozoru niczym nie wyróżniającym się szarobrunatnym motylem o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 14 mm. Na skrzydłach znajdują się czarne plamki. Jaja owocówki są lekko owalne. Świeżo złożone są przezroczyste, po czym matowieją i stają się kremowe. Gąsienice świeżo po wylęgu są białe z czarną głową, z czasem stają się intensywnie różowe z brązową głową. Osiągają długość dochodzącą do 12 mm.

Owocówka śliwkóweczka

Biologia owocówki śliwkóweczki

Owocówka śliwkóweczka zimuje w postaci schronionych w oprzędach gąsienic. Wiosną gąsienice przepoczwarzają się. Lot pierwszego pokolenia motyli, trwający około dwa miesiące, rozpoczyna się w pierwszej połowie maja. Niespełna trzy dni po wylocie motyle rozpoczynają składanie jaj, z których po około dziesięciu dniach wylęgają się gąsienice.

Gąsienice błyskawicznie wgryzają się do wnętrza zawiązków owoców, w których żerują przez około trzy tygodnie. Lot drugiego pokolenia motyli trwa od połowy lipca do końca września. Gąsienice drugiego pokolenia zimują.

Opis uszkodzeń

Gąsienice śliwkóweczki żerując drążą korytarze wewnątrz owoców i zanieczyszczają je ciemnymi, gruzełkowatymi odchodami powodując ich robaczywienie, co powoduje utratę ich wartości handlowej. Jednakże żarłoczne larwy tego owada niszczą nie tylko owoce, ale również ich zawiązki.

Próg ekonomicznej szkodliwości owocówki śliwkóweczki

Próg ekonomicznej szkodliwości owocówki śliwkóweczki wynosi od 1 do 2 jaj lub widoczne świeże wgryzy na 100 zawiązków lub owoców.

Owocówka śliwkóweczka – zwalczanie

Owocówka śliwkóweczka jest owadem, który w większości sadów musi być konsekwentnie zwalczany w każdym sezonie wegetacyjnym. Do tego celu powinno się stosować sprawdzone środki ochrony roślin bezpieczne dla środowiska, takie jak Coragen® 200 SC (kliknij po więcej informacji o środku ochrony roślin).

Coragen® 200 SC charakteryzuje się nie tylko krótkim okresem karencji oraz wyjątkowo niskim poziomem pozostałości, ale również, co jest bardzo ważne z punktu widzenia programów IPO, jest selektywny dla owadów pożytecznych.

 

 

Pamiętaj!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Polecamy także: