Zwalczanie chwastów w soi
Zwalczanie chwastów w soi jest jednym z kluczowych warunków pozwalających na uzyskanie wysokich, dobrej jakości plonów. Soja, ze względu na wolne początkowe tempo wzrostu, jest bardzo podatna na presję ze strony roślin konkurencyjnych. Zachwaszczenie uprawy soi prowadzi do osłabienia i niedożywienia soi oraz znaczącego ograniczenia plonowania i pogorszenia jakości uzyskanych nasion. Straty mogą dochodzić nawet do 70 proc. Które gatunki chwastów najbardziej zagrażają uprawom soi? Jakie są sposoby ich zwalczania?
Najgroźniejsze chwasty w soi
Komosa biała – rozwija się bardzo szybko i jest silnie konkurencyjnie względem soi. Ten chwast wydaje nawet do 20 tysięcy nasion, które zachowują żywotność w glebie przez wiele lat.
Rdest powojowaty – potrafi silnie zagłuszać soję i powodować jej wyleganie. Rdest wytwarza około 300 nasion, które zachowują zdolność do kiełkowania nawet przez 20 lat.
Szarłat szorstki – odznacza się szybkim tempem wzrostu i dużą zdolnością reprodukcyjną. Jedna roślina może wydać nawet 5 tysięcy nasion.
Ostrożeń polny – gatunek silnie konkurencyjny względem soi. Pobiera znaczne ilości wody i składników pokarmowych. Ostrożeń polny rozmnaża się zarówno generatywnie, jak również wegetatywnie. Utrudnia zbiór.
Chwastnica jednostronna – to chwast ciepłolubny, którego wschody przypadają w tym samym okresie co wschody soi.
Zwalczanie chwastów w soi – działania zapobiegawcze i metody niechemiczne
Zwalczanie chwastów w soi powinno opierać się przede wszystkim na działaniach zapobiegawczych, które mają na celu ograniczenie pojawienia się i rozwoju roślin konkurencyjnych.
Do najważniejszych działań zapobiegawczych i metod niechemicznych w zwalczaniu chwastów w soi m.in. należą
Dobór odpowiedniego stanowiska pod uprawę soi
Pod uprawę soi powinno się wybierać stanowiska o niskim stopniu zachwaszczenia oraz prawidłowo prowadzonym płodozmianie, który przyczynia się do ograniczenia presji ze strony chwastów, szczególnie wieloletnich.
Zwalczanie chwastów w przedplonie
Skuteczne ograniczenie konkurencji ze strony chwastów w przedplonie wpływa na poziom tego zjawiska w uprawie soi.
Staranne przygotowanie gleby
Zespół uprawek pożniwnych, w tym bronowanie i głęboka orka, pozwalają na niszczenie siewek oraz części podziemnych chwastów. Płytkie spulchnianie gleby przed siewem soi dodatkowo utrudnia wschody chwastów.
Optymalny termin siewu oraz stosowanie wysokiej jakości materiału siewnego
Pozwalają na uzyskanie silnych, równo wschodzących roślin, które efektywnie mogą konkurować z chwastami
Metody mechaniczne w zwalczaniu chwastów w soi
Zastosowanie pielników w międzyrzędziach pozwala na usuwanie chwastów bez ryzyka uszkodzenia roślin uprawnych.
Zwalczanie chwastów w soi – metody chemiczne
W początkowej fazie wegetacji soja wykazuje szczególnie wysoką wrażliwość na zachwaszczenie. Jej powolne tempo wzrostu w tym okresie sprawia, że łatwo jest zagłuszana przez chwasty. Zastosowanie herbicydów doglebowych takich jak np. Nero® 424 EC (<<SPRAWDŹ!), pozwala na efektywną kontrolę wschodów chwastów. Preparat zapewnia soi przewagę konkurencyjną oraz optymalne warunki do rozwoju. Skuteczność preparatu Nero® 424 EC oparta jest na synergistycznym działaniu petoksamidu oraz chlomazonu. Substancje te skutecznie hamują oraz opóźniają wschody chwastów przez dłuższy okres dzięki pozostaniu herbicydu w glebie.