Zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku – To musisz o nich wiedzieć

Pierwsze zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku należy przeprowadzać już jesienią. W tym okresie głównym zagrożeniem dla plantacji rzepaku są czerń krzyżowych, cylindrosporioza, sucha zgnilizna kapustnych oraz szara pleśń. Każda z tych chorób może powodować znaczne straty plonu ziarna, często przekraczające 30%. Na rynku do jesiennych zabiegów fungicydowych dostępne jest wiele preparatów o różnym działaniu. Jedne tylko zwalczają choroby, inne poprawiają również zimotrwałość roślin poprzez regulację ich pokroju.

Czy odpowiednia ochrona plantacji przekłada się na wysokość plonu?

Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków wzrostu i rozwoju oraz ich ochrona przed patogenami są gwarancją wysokich plonów. Fungicydy z funkcją regulatora wzrostu pozwalają na optymalne przygotowanie roślin do przerwy wegetacyjnej oraz pozwalają na lepszy ich start wiosną. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku mogę znacznie polepszyć zarówno jakość jak i wielkość naszych zbiorów.

Jakie są rodzaje fungicydów?

Na rynku dostępne są zarówno fungicydy regulujące pokrój roślin, jak również preparaty grzybobójcze, których głównym zadaniem jest zwalczanie chorób grzybowych. O zasadności stosowania pierwszych decyduje faza rozwojowa rzepaku. Za optymalną uważa się fazy od BBCH 14 do BBCH 16 (od 4 do 6 liści właściwych). W przypadku gdy wschody roślin są niewyrównane, a same rośliny są słabo wyrośnięte powinno wybierać się te drugie. Preparaty regulujące pokrój roślin oddziaływają na ich gospodarkę hormonalną. Stymulują one system korzeniowy do rozwoju, jak również wzmagają pobieranie składników pokarmowych z gleby, dzięki czemu rośliny magazynują więcej substancji zapasowych.

Kiedy je stosować?

Zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku powinny być przeprowadzane w terminach zależnych od substancji aktywnych zawartych w danym środku ochrony roślin. Najwcześniej zabiegi wykonuje się w fazie BBCH 12 (dwóch liści). Preparaty przeznaczone do wykonywania zabiegu w tym czasie w swoim składzie zawierają karbendazym oraz flusilazol lub siarkę, co skutecznie przeciwdziała suchej zgniliźnie kapustnych. Fungicydy zawierające takie substancje czynne jak flusilazol, metkonazol, tebukonazol czy tiofanat metylowy przeznaczone są do stosowania od fazy BBCH 14 (czterech liści).

Czy w przypadku wystąpienia niskich temperatur zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku nie powinny być przeprowadzane?

Pomimo okresowego występowania niskich temperatur w okresie jesiennym nie powinno się rezygnować z przeprowadzenia zabiegu ochronnego. Spośród dostępnych na rynku preparatów można wybrać te, które działają skutecznie również w nieco niższych temperaturach. Należy również pamiętać, że porażenie rzepaku przez choroby grzybowe wynika nie tylko z panującej temperatury, ale również z takich czynników jak wrażliwość danej odmiany na patogeny, stanowisko w płodozmianie oraz sąsiedztwo innych zagrożonych plantacji.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony rzepaku koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Siew rzepaku ozimego – 3 fakty, które musisz znać >>

Zapotrzebowanie rzepaku na mikroelementy – tylko fakty! >>

 

 

Polecamy także: