Ochrona roślin

Opublikowano: 30 lipca, 2015 | autor: Redaktor

Pomrowik plamisty – znów zaatakuje rzepak?

Zależnie od rejonu kraju siew rzepaku ozimego odbywa się od około 15 do 25 sierpnia. Bezpośrednio po siewie oraz w okresie wschodów szczególnie groźne dla plantacji są ślimaki, których populacja w ostatnim dwudziestoleciu znacznie wzrosła.

Najgroźniejszym ślimakiem nagim, który atakuje rośliny uprawne jest pomrowik plamisty Deroceras reticulatum (Müller). Na ataki tych szkodników szczególnie wrażliwe są plantacje odmian rzepaku o obniżonej zawartości glukozynolanów, a największe uszkodzenia roślin przypadają na okres wschodu i rozwoju pierwszych liści.

Pomrowik plamisty Deroceras reticulatum (Müller) – to trzeba wiedzieć

Jest najgroźniejszym gatunkiem ślimaka atakującym plantacje rzepaku. Długość jego ciała dochodzi do około 4,5 cm. Jego krępe ciało w większości pokryte jest śluzem oraz posiada zauważalny kil. W populacji pomrowika istnieje pewna zmienność dotycząca ubarwienia osobników. Ślimaki tego gatunku mogą przybierać zarówno barwę kremową, żółtą jak i jasnobrązową. Cechą charakterystyczną są czarne lub ciemnobrązowe plamy tworzące siateczkę. Długość życia pomrowika wynosi 1 rok. Samica w tym czasie potrafi złożyć nawet 700 jaj.

Jakie uszkodzenia roślin powoduje pomrowik plamisty?

Największe zniszczenia upraw rzepaku ozimego przez pomrowika przypadają na okres wschodów i rozwoju pierwszych liści. Ślimaki żerują na wszystkich częściach naziemnych roślin, części podziemne są znacznie słabiej uszkadzane. Siewki po wyjściu z gleby są zjadane w całości. Jeden dorosły ślimak w ciągu 13 dni żerowania jest w stanie zniszczyć około 10 siewek rzepaku. Na plantacjach szkodnik ten może występować masowo licząc kilkadziesiąt sztuk na m2. W ciągu niespełna miesiąca pomrowik jest w stanie zniszczyć ponad 60% siewek, co może powodować konieczność zaorania całej plantacji.

Kiedy pomrowiki są najbardziej aktywne?

Jak wszystkie ślimaki pomrowiki są najbardziej aktywne przy wysokiej wilgotności powietrza oraz gleby. Wychodzą na żer w nocy oraz w pochmurne i wilgotne dni. Szczyt swojej aktywności osiągają przy temperaturze 17–19ºC, a przy 2ºC nadal zachowują zdolność do żerowania.

Próg ekonomicznej szkodliwości

Dla ślimaków próg ekonomicznej szkodliwości na rzepaku bezpośrednio po siewie oraz w okresie wschodów wynosi średnio 2-3 szt na pułapkę lub zniszczenie ponad 5% roślin w fazie 1-4 liści oraz w fazach późniejszych.

Metody zwalczania

Do zwalczenia pomrowika niezbędna jest integracja odpowiednich zabiegów agrotechnicznych oraz zabiegów chemicznych. Odpowiednie przygotowanie gleby przed siewem ma kluczową rolę przy ograniczeniu jego występowania. Częste bronowanie pól podczas słonecznej i suchej pogody powoduje zamieranie jaj oraz ślimaków, natomiast wałowanie niszczy kryjówki szkodników. Głęboki i wczesny siew jak również szeroki rozstaw roślin zapobiega uszkodzeniom siewek rzepaku. Spośród zabiegów chemicznych najbardziej znaną i rozpowszechnioną metodą zwalczania ślimaków jest stosowanie granulowanych moluskocydów. Stosowanie tej grupy preparatów zaleca się w okresie pomiędzy wysiewem nasion, a wschodami roślin.

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑