Ochrona roślin muchówka-śmietka-cebulanka

Opublikowano: 5 czerwca, 2020 | autor: Redaktor

Śmietka cebulanka – sposób na groźnego szkodnika cebuli

Śmietka cebulanka (Delia antiqua) jest groźnym szkodnikiem w uprawie cebuli, a także pora, czosnku, szalotki i szczypiorku. W ciągu roku w uprawie cebuli pojawiają się aż dwa pokolenia żarłocznych larw tego agrofaga. Niezbędna jest ich bezwzględna eliminacja, gdyż niezwalczane powodują znaczne straty gospodarcze polegające na obniżeniu jakości i wielkości plonu.

Śmietka CebulankaJak wygląda śmietka cebulanka?

Śmietka cebulanka to niedużych rozmiarów muchówka osiągająca długość ciała do 7 mm. Samice są barwy szarooliwkowej zaś samce żółtoszarej. Ich ciało pokryte jest czarnymi włoskami. Larwy są kremowe i beznogie o długości ciała dochodzącej do 8 mm. Jaja śmietki są białe, długości od 1,1 do 1,3 mm.

Dwa pokolenia w ciągu roku

W ciągu roku, w uprawie cebuli, pojawiają się dwa pokolenia tego szkodnika. Wylot muchówek pierwszego pokolenia odbywa się na początku maja, gdy wschody roślin są w fazie 2-4 liści. Samice składają jaja, głównie w grudkach ziemi w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, od połowy maja do początku lipca. Wylot muchówek drugiego pokolenia odbywa się od połowy lipca do września. W tym okresie samice chętnie składają jaja nie tylko w ziemi, ale również między łuski cebuli.

Dla cebuli najgroźniejsze są żarłoczne larwy

Larwy śmietki wgryzają się do cebuli od dołu, uszkadzając i zjadając w pierwszej kolejności korzenie, po czym przenoszą się do nasady szczypiorku. Cebule gniją od dołu zaś szczypior więdnie i zasycha. Pozbawione korzeni rośliny dają się łatwo wyciągnąć z ziemi.

Sposób zwalczania śmietki w cebuli

Istotną rolę w zwalczaniu śmietki cebulanki mają zabiegi chemiczne poprzedzone wnikliwą lustracją plantacji. Za próg ekonomicznej szkodliwości uważa się 2-3 rośliny ze złożonymi jajami na 1 mb rzędu cebuli, przy czym wartość ta stanowi średnią z badanych trzech odcinków. Do zwalczania szkodnika zaleca się stosowanie preparatów zawierających jako substancję czynną Cyazypyr®. Dostępnym na rynku środkiem owadobójczym zawierającym tą substancję jest Benevia®.

Dlaczego Benevia® jest taka skuteczna?

Cyazypyr® będący substancją czynną zawartą w preparacie Benevia® łączy się z receptorami RyRs i zaburza funkcjonowanie gospodarki wapniowej w organizmie owada. Prowadzi to do niekontrolowanego wydalania i wyczerpania rezerw wapnia w organizmie, który jest niezbędny dla funkcjonowania mięśni. W efekcie tego już po kilku minutach owady przestają żerować i umierają.

 

Benevia-baner

Tags: ,


O autorze2 Responses to Śmietka cebulanka – sposób na groźnego szkodnika cebuli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑