Rośliny oleiste ocena przezimowania rzepaku

Opublikowano: 20 stycznia, 2017 | autor: Redaktor

Ocena przezimowania rzepaku – 4 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Zima w tym roku jest podobna do poprzednich. Nagłym spadkom temperatur w styczniu, w wielu rejonach kraju, nie towarzyszyło występowanie pokrywy śnieżniej. Już teraz wiadomo, że warunki stresowe, związane z temperaturą, na części plantacji doprowadziły do tego, że rzepak ozimy częściowo wymarzł. Zapewne nie wszystkie plantacje przezimują w stopniu kwalifikującym je do dalszej uprawy, dlatego konieczna będzie wnikliwa ocena przezimowania rzepaku, która pomoże w podjęciu decyzji o dalszym losie plantacji.

Ocena przezimowania rzepaku

1. Kiedy powinno dokonać się oceny plantacji

Pomimo, że ocena przezimowania rzepaku po ruszeniu wegetacji jest najmniej pracochłonna, to w przypadku rzepaku może nie sprawdzić się, gdyż niepozostania zbyt wiele czasu na należytą reakcję. Podstawowymi metodami oceny przezimowania plantacji rzepaku są: test monolitów oraz wizualna ocena równomiernego rozmieszczenia roślin. Zdaniem wielu ekspertów najbardziej wiarygodne jest sprawdzenie plantacji, jeszcze w trakcie przerwy wegetacyjnej, za pomocą metody monolitowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat przeczytaj:  Ocena stanu przezimowania rzepaku ozimego – jak to zrobić, na co zwrócić uwagę?

2. Metoda monolitowa

Polega na pobraniu w kilku różnych miejscach plantacji nienaruszonej warstwy gleby wraz z roślinami. Zaleca się, aby pobrać około 3–4 próbek (monolitów), przede wszystkim z miejsc, w których w poprzednich latach rzepak np. wymarzał lub wymakał. Wymiary monolitu powinny wynosić około 30×30 cm (dł./szer.)  oraz głębokości 15-20 cm. Tak pobrany monolit należy umieścić w przygotowanej do tego c
elu kuwecie lub skrzyni. W celu uniknięcia jego rozpadu należy obsypać go po bokach piaskiem. Następnie skrzynie z monolitami trzeba przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 12–14°C i przykryć mokrymi workami lub ręcznikami. Zabieg ten ma na celu rozmarznięcie gleby. Po rozmarznięciu, monolity należy odkryć i wstawić do suchego i jasnego pomieszczenia o temp. 18-20oC, gdzie są inkubowane około 10-15 dni. Niestety często towarzyszy temu intensywny zapach zgnilizny. Zwłaszcza jeżeli nie usuniemy martwych części roślin. Należy pamiętać o podlewaniu monolitu. Po inkubacji dokonujemy oceny. Określamy liczbę roślin żywych oraz wątpliwych (uszkodzonych) oraz martwych. Następnie obliczamy ilość roślin żywych w odniesieniu do 1 m2 powierzchni pola.

Zachęcamy do zapoznania się z tematem – Środek ochrony roślin >>

ocena przezimowania rzepaku

3. Azot na dobry start

Jeżeli rzepak ozimy kwalifikuje się do dalszej uprawy, ale rośliny są osłabione i przemarznięte, należy zwiększyć pierwszą wiosenną dawkę azotu nawet o 1/3. Taka uderzeniowa dawka tego składnika pokarmowego powinna pobudzić wygłodniałe rośliny do regeneracji oraz dalszego wzrostu i rozwoju. Należy pamiętać, że to azot powinien czekać na rośliny, a nigdy odwrotnie.

4. Dokarmianie dolistne

Oprócz zwiększonej dawki azotu na regenerację przemarzniętych roślin dobrze wpływa dokarmianie dolistne. Zabieg ten powinien być przeprowadzony jak najszybciej po ruszeniu wegetacji i może być połączony z opryskiem przeciwko szkodnikom rzepaku. Zalecane jest podanie 5% roztworu siarczanu magnezu z 8% dodatkiem mocznika i mikroelementów.

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑