Ochrona roślin jak-zwalczyc-przytulie-czepna

Opublikowano: 16 grudnia, 2016 | autor: Redaktor

Jak zwalczyć przytulię czepną na wiosnę?

Przytulia czepna na polach wschodzi jesienią oraz wiosną. Dla zbóż ozimych stanowi ona silnie konkurencyjny chwast, który nie tylko mocno obniża ich plonowanie, ale również silnie zanieczyszcza materiał siewny. Aby zwalczyć przytulię czepną wiosną zabieg herbicydowy powinno się przeprowadzić możliwie jak najszybciej, najlepiej zaraz po ruszeniu wegetacji . Sam preparat powinien charakteryzować się wysoką skutecznością w niskich temperaturach niezależnie od wilgotności powietrza.

Charakterystyka – Jak zwalczyć przytulię czepną?

Biologia i cykl życiowy

Przytulia czepna jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Roślina ta może kiełkować w temperaturze zaledwie 2°C. Jednak kwitnie ona dopiero od czerwca do października. Kwiatostan przytulii jest baldachowaty, dwu- lub trzykwiatowy. Same kwiaty są białawe lub zielonobiałe. Owoc stanowi rozłupka kulista, pokryta gęstymi i haczykowato zakończonymi szczecinkami. W każdej rozłupce może znajdować się nawet do 600 nasion.

Występowanie

Chwast ten występuje pospolicie niemal we wszystkich typach upraw polowych. Najczęściej jednak można ją spotkać w uprawach zbóż ozimych, rzepaku, rzepiku oraz okopowych. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w azot.

Przeczytaj również: Przytulia czepna – rozpoznanie >>

Szkodliwość w uprawie pszenicy ozimej

jak-zwalczyc-przytulie-czepna

Przytulia czepna jest chwastem, który stanowi dużą konkurencję dla roślin uprawnych. Odznacza się zdolnością przystosowawczą do zmiennych warunków środowiska. Potrafi  efektywniej od zbóż, pobierać wodę oraz składniki pokarmowe z podłoża. Za pomocą chwytnej łodygi, wspina się po roślinach uprawnych powodując ich zagłuszanie oraz wyleganie. Przytulia czepna potrafi całkowicie zahamować rozwój innych roślin,a jej nasiona mogą silnie zanieczyszczać materiał siewny.  Szacowany próg ekonomicznej szkodliwości przytulii czepnej dla pszenicy ozimej wynosi zaledwie 2 szt./m2. Takie zagęszczenie tego chwasta powoduje straty w plonie wynoszące ok. 180 kg/ha. Dla porównania straty w plonie pszenicy ozimej spowodowane występowaniem 5 szt./m2 miotły zbożowej powoduje obniżenie plonowania w wysokości 45 kg/ha. Aby zwalczyć przytulię czepną konieczne może stać się zaopatrzenie się w odpowiedni herbicyd.

Jak zwalczyć przytulię czepną w oziminach?

Wiosną należy zwalczać zarówno chwasty, które przezimowały jak również chwasty młode. W przypadku tych drugich, jest o tyle łatwiej że oziminy posiadają nad nimi pewną przewagę oraz nie posiadają one silnie rozwiniętej kutykuli, która utrudniałaby przenikanie substancji aktywnych. Sam zabieg herbicydowy powinien zostać przeprowadzony wiosną, jak najszybciej po ruszeniu wegetacji.  Z tego powodu należy wybrać preparat zawierający substancje czynne skuteczne w niskich temperaturach, np. Granstar® Ultra SX® 50 SG, który działa już od 4°C i niezależnie od wilgotności powietrza. Herbicyd ten w swoim składzie zawiera diflufenikan (związek z grupy fenoksynikotynoanilidów) oraz florasulam (związek z grupy triazolopirymidyn).

Sprawdź również herbicydy >>

 

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑