Ochrona buraka cukrowego. Jak ważne jest odchwaszczanie buraka?
Odchwaszczenie buraka cukrowego stanowi jedno z najważniejszych zagadnień w ochronie buraka cukrowego. Jednak ze względu na wycofywanie z rynku kolejnych substancji czynnych, sprawia coraz więcej kłopotów. Nie mniej, szacuje się, że w skutek zachwaszczenia plantacji spadek plonu może przekraczać 30 proc. Jednak w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitego zaniku plonowania roślin.
Ochrona buraka cukrowego, a krytyczny okres dla rozwoju
Uprawy buraka cukrowego, ze względu na wysiew roślin w szerokich międzyrzędziach połączony z późnym terminem siewu oraz powolnym początkowym wzrostem, stwarzają doskonałe warunki do rozwoju chwastów.
Dla buraka największe zagrożenie stanowi konkurencja ze strony chwastów w okresie od kiełkowania do 8–9 tygodnia po wschodach.
Przy czym wielkość strat w plonie korzeni bulw uzależniona jest od różnych czynników. Kluczowymi czynnikami, które mają największy wpływ na wysokość plonu mają:
- skład gatunkowy chwastów,
- liczebność chwastów,
- faza rozwojowa chwastów w stosunku do buraka.
Najgroźniejsze rośliny konkurencyjne dla buraka
Do najgroźniejszych chwastów spotykanych w uprawie buraka cukrowego, bez wątpienia, należy zaliczyć przytulię czepną i komosę białą. Chwasty te mogą przyczynić się do całkowitego zaniku plonowania buraka. Z tego powodu próg ekonomicznej szkodliwości dla przytulii czepnej został oszacowany na zaledwie 0,5 rośliny na m2, za dla komosy białej na 1 sztukę na m2.
Do innych niebezpiecznych dla buraka roślin należą rośliny z rodziny rdestowatych. Chwasty z rodziny rdestowatych nie tylko konkurują o pokarm, wodę i światło, ale również są wektorem groźnego szkodnika – mątwika burakowego.
Ochrona buraka cukrowego, odchwaszczanie plantacji
Odchwaszczanie plantacji buraka cukrowego, zgodnie z polityką integrowanej ochrony roślin, przeprowadza się po wnikliwej lustracji plantacji i stwierdzeniu przekroczenia przez chwasty progu ekonomicznej szkodliwości. Do ochrony buraka cukrowego przed chwastami można stosować preparaty zwierające m.in. substancję czynną lenacyl zawartą w preparatach Venzar® 500 SC <<< Sprawdź! oraz Venzar® 80 WP <<< Sprawdź!
Przeczytaj też artykuł:
Uprawa buraka cukrowego. Czy wiesz o niej wszystko? (fmcagro.pl)