Jesienne szkodniki rzepaku. Wiemy co robić!
Jesienne szkodniki na plantacji rzepaku poważnie zagrażają wegetacji młodych roślin. Powstałe wskutek ich żerowania uszkodzenia sprawiają, że rzepak przystępuje do zimowania w gorszej kondycji. Skutki tego są zauważalne już na przedwiośniu, kiedy spod śniegu wyłaniają się puste place lub mocno uszkodzone i osłabione przez mrozy rośliny. W takiej sytuacji stajemy przed trudnym dylematem likwidować czy ratować plantację. Aby wiosną nie zmagać się z takim problem warto zawczasu zadbać o swoje rośliny…
Jesienne szkodniki rzepaku
Do szkodników, które można spotkać na plantacji rzepaku jesienią należą przede wszystkim: bielinki, chowacz galasówek, drążyny, drutowce, gnatarz rzepakowiec, miniarka kapuściana, mszyca kapuściania, nicienie, pchełka rzepakowa, pchełki ziemne, pędraki, rolnice, ślimaki, śmietka kapuściana czy taniś krzyżowiaczek. Za najgroźniejszego spośród wszystkich jesiennych szkodników w rzepaku niezmiennie od lat uważa się śmietkę kapuścianą, której żerujące larwy prowadzą do wyniszczenia całych plantacji.
Więcej na: ochrona roślin
Metoda żółtych naczyń wciąż najpopularniejsza
Jako, że metoda żółtych naczyń należy do najtańszych i jest miarodajna, corocznie jest najchętniej wykorzystywaną metodą monitoringu pojawu agrofagów na plantacjach rzepaku. Regularna kontrola naczyń pozwala na precyzyjnie określenie momentu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości przez niektóre jesienne szkodniki rzepaku, w tym śmietkę.
Progi ekonomicznej szkodliwości jesiennych szkodników w rzepaku:
- chowacz galasówek: 1 owad w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni
- gnatarz rzepakowiec: 1 gąsienica na 1 roślinie
- rolnice: 6 gąsienic na 1 m2
- śmietka kapuściana: 1 owad w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni
- taniś krzyżowiaczek: 1 gąsienica na 1 roślinie
Jak chronić plantację jesienią
Jeszcze do niedawna opryski owadobójcze w rzepaku wykonywane były głównie wiosną, jednak w ostatnich latach zabiegi insektycydowe coraz częściej przeprowadzane są już jesienią. Jednak oprócz zabiegów chemicznych, w zwalczaniu szkodników, nie bez znaczenia jest również agrotechnika. Postępujące uproszczenia agrotechniczne, takie jak chociażby uprawa bezorkowa, przyczyniają się do zwiększonego pojawu agrofagów. Dobre rezultaty w prewencji inwazji szkodników daje izolacja przestrzenna plantacji od innych roślin kapustowatych, wczesny wysiew nasion oraz zwiększenie normy ich wysiewu.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Odporność chwastów: skutecznie poradź sobie z problemem!