Stosowanie nawozów wieloskładnikowych – pytania i odpowiedzi

Jesień stanowi ważny okres w rozwoju zbóż. W tym czasie następuje intensywny ich rozwój oraz przygotowanie do przerwy wegetacyjnej. Wszelkie braki miedzi, manganu, cynku czy magnezu mogą rzutować na potencjale plonotwórczym roślin oraz ich zdolności do przetrwania niekorzystnego okresu jakim jest zima. W zbożach pierwsze stosowanie nawozów wieloskładnikowych powinno odbywać się już jesienią, pod koniec fazy krzewienia. Następnie warto zadbać o odżywienie roślin wiosną, na początku strzelania w źdźbło.

Czy nawozy dolistne są dobrym rozwiązaniem?

Stosowanie nawozów dolistnych stanowi dobre rozwiązanie, gdy plantacja boryka się z problemem niedoboru wody lub rośliny mają niewystarczająco rozwinięty system korzeniowy. W tych wypadkach absorpcja składników pokarmowych może być w znacznym stopniu utrudniona lub zahamowana. Nieuchronnie prowadzi to do niedożywienia zbóż, spowolnienia ich rozwoju oraz zwiększenia podatności na ataki ze strony licznych agrofagów, co prowadzi do spadku plonowania.

Aby temu zapobiec, w uprawach zbóż ozimych, pierwsze stosowanie nawozów wieloskładnikowych powinno odbywać się już jesienią, pod koniec fazy krzewienia. Natomiast drugie stosowanie powinno się odbyć na wiosnę. Warto przy tym zauważyć, że mikroskładniki dostarczane dolistnie cechują się znacznie szybszym i efektywniejszym wchłanianiem, nawet o 1/3, w porównaniu z podawaniem ich wraz z nawozami doglebowymi.

Dlaczego ważne jest zapobieganie niedoborom?

Aby rośliny wykorzystały potencjał plonotwórczy w pełni już od samego startu należy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Dotyczy to nie tylko ograniczenia konkurencji ze strony chwastów, ale również suplementacji składników pokarmowych. Zapobieganie ich niedoborom ważne jest z kilku powodów. Po pierwsze powstałe niedobory rzutują na potencjale plonotwórczym roślin – zboża nie są w stanie go nadrobić. Po drugie młode oraz zdrowe liście i łodygi stanowczo łatwiej i skuteczniej pobierają składniki pokarmowe, niż rośliny chore. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie nawożenie już w momencie kiedy niedobór składników odżywczych jest spodziewany.

Jakie są plusy stosowania nawozów wieloskładnikowych?

  • Znaczne zwiększenie potencjału plonowania zbóż
  • Pobudzenie ich metabolizmu
  • Zwiększenie odporności

Czym kierować się przy wyborze nawozu mikroelementowego?

Przede wszystkim warto zapoznać się z opinią użytkowników danego preparatu, jak również zwrócić uwagę na możliwość jego łączenia z ze środkami ochrony roślin oraz regulatorami wzrostu. Powinniśmy zwrócić również uwagę na skład preparatu. Jednym z cieszących się dużą popularnością nawozów jest nawóz Multiple Pro (dowiedz się więcej >>), który w swoim składzie zawiera wysoką koncentrację mikroelementów – 75 g/l magnezu (Mg), 100 g/l miedzi (Cu), 300 g/l manganu (Mn) oraz 60 g/l cynku (Zn). Mikroelementy te pełnią istotną rolę w procesach życiowych zbóż i gwarantują osiągnięcie przez rośliny dobrych plonów.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony roślin i prawidłowego nawożenia przeczytaj poniższe artykuły:

Rozwój roślin uprawnych – odkryj jak go przyspieszyć >>

Nawozy zielone – poznaj tajniki ich stosowania >>

Cztery kluczowe mikroelementy w rozwoju roślin >>

Produkty, które mogą być pomocne w osiągnięciu lepszych plonów:

Hi-Phos >>

Polecamy także: