Ochrona roślin

Opublikowano: 13 listopada, 2017 | autor: Redaktor

Stosowanie fungicydów. Przygotuj się do nadchodzącego sezonu w uprawie zbóż

Pogoda w każdym sezonie jest inna.  Zakres temperatur i opadów w danym roku w istotny sposób decyduje czy konkretny patogen grzybowy wystąpi w uprawie zbóż w zwiększonym nasileniu.  Z tego powodu co roku, na początku sezonu, w oparciu o wnikliwą analizę pogody, powinno się zbadać jak prawidłowe stosowanie fungicydów wpływa na wielkość plonu i określić strategie przeprowadzania zabiegów.

Stosowanie fungicydów a pogoda

Pogoda i jej przebieg decyduje o wystąpieniu chorób grzybowych w zwiększonym nasileniu w uprawie zbóż. Jej wnikliwa analiza, obejmująca występowanie opadów deszczu, zmiany temperatury, wilgotność powietrza, występowanie mgły i rosy, powinna stanowić punkt odniesienia w wyborze strategii stosowania fungicydów. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • podatność odmiany na cStosowanie fungicydówhoroby
  • termin siewu
  • stadium rozwojowe rośliny uprawnej
  • obsada
  • poziom nawożenia azotem

Do chorób w uprawie zbóż podchodź elastycznie

W przypadku zaistniałej infekcji można działać już jedynie leczniczo. Zazwyczaj zabiegi grzybobójcze wykonuje się od fazy BBCH 30–32, jednak w przypadku porażenia zbóż mączniakiem często staje się niezbędne wykonanie wcześniejszego zabiegu, już w fazie BBCH 29.

Lepiej wcześniej niż później

Choroby grzybowe bywają trudne do zwalczenia. Przy zapobieganiu porażeniom niezwykle istotne jest przestrzeganie terminów zabiegów i brak opóźnień w ich wykonywaniu. Zabieg ochronny należy wykonywać nawet przy samych przypuszczeniach, że choroba może wystąpić na polu. W przeciwnym razie grzyb może rozprzestrzenić się na roślinie i zainfekować ją w znacznie większym stopniu. Co może spowodować nieodwracalne zmiany i spadek potencjału plonotwórczego zboża. O skuteczności każdego oprysku decyduje możliwość dotarcia zawartych w nich substancji aktywnych do miejsca, w którym może następować potencjalny rozwój patogenu.

Jeszcze więcej informacji na temat zwalczania chorób grzybowych roślin Fungicydy

Stosowanie fungicydów, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze fungicydów należy zwrócić uwagę na ich skład, długość działania zapobiegawczego oraz interwencyjnego oraz renomę produkującej je firmy. Fungicydy oferowane przez firmę FMC to gwarancja wysokiej jakości i skuteczności działania. Skutecznie zapobiegają i przeciwdziałają niepożądanym procesom chorobotwórczym występującym na polskich polach. W ofercie FCM można znaleźć takie preparaty grzybobójcze jak Impact® 125 SC.

Zachęcamy do przeczytania artykułu: Prawidłowe stosowanie fungicydów – 4 tajniki

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑