Monitoring szkodników – nowoczesne aplikacje mobilne a tradycyjne metody

Monitoring szkodników jest niezbędnym elementem produkcji rolniczej w ramach integrowanej ochrony roślin. Pozwala na wczesne wykrycie zagrożeń i podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych, minimalizujących straty plonów. Dzięki rozwojowi technologii, współczesne rolnictwo coraz częściej korzysta z zaawansowanych narzędzi, jakimi są aplikacje mobilne.

Monitoring szkodników – metody tradycyjne

Tradycyjne metody monitoringu szkodników są czasochłonne i wymagają od producentów rolnych dużej wiedzy i doświadczenia. Tutaj istotna jest nie tylko wiedza na temat morfologii i biologii poszczególnych agrofagów, ale również doświadczenie niezbędne do oceny zagrożenia oraz podjęcia decyzji o zwalczaniu.

Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku dużych areałów upraw, tradycyjne metody monitoringu szkodników często wymagają również dużych nakładów pracy fizycznej.

Tradycyjne metody monitoringu szkodników

Spośród tradycyjnych metod monitoringu szkodników producenci rolni mają do dyspozycji m. in.:

Obserwacje wizualne – są najstarszą i najbardziej podstawową metodą monitoringu szkodników. Polegają na bezpośredniej obserwacji roślin na plantacji pod kątem występowania różnych stadiów rozwojowych szkodników oraz uszkodzeń spowodowanych ich żerowaniem.

Odławianie szkodników – stwierdzenie obecności danego gatunku szkodnika w uprawie wymaga jego odłowienia. Rodzaj wykorzystywanych w tym celu narzędzi zależy od lustrowanej uprawy oraz gatunku szkodnika. Można korzystać z takich narzędzi jak czerpak entomologiczny, żółte naczynia, tablice lepowe czy pułapki feromonowe.

Wady tradycyjnych metod monitoringu

Tradycyjne metody monitoringu szkodników w uprawach mają sporo wad.

  • Subiektywność oceny
  • Zbyt późno lub rzadko prowadzony monitoring może prowadzić do zbyt późnego wykrycia zagrożenia
  • Konieczność obecności na polu – brak możliwości wykonania monitoringu zdalnie

Monitoring szkodników – aplikacje mobilne

W przypadku gospodarstw o niewielkich areałach tradycyjne metody monitoringu szkodników nadal mogą się sprawdzać, przynajmniej w pewnym zakresie. Jednak dla producentów rolnych, którzy posiadają kilkadziesiąt lub kilkaset hektarów upraw o zróżnicowanej architekturze środowiska, tradycyjne metody monitoringu mogą okazać się niewystarczające. Poza tym stosowanie tradycyjnych metod w dużych gospodarstwach jest też z oczywistych względów istotnie utrudnione.

Odpowiedzią na te wyzwania są nowoczesne aplikacje mobilne do monitoringu szkodników, jak np. aplikacja ARC™ FARM INTELLIGENCE  <<< SPRAWDŹ!

Monitoring szkodników – zalety i wady nowoczesnych aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne oferują innowacyjne rozwiązania, które uzupełniają i udoskonalają tradycyjny monitoring szkodników. Ponadto są stale ulepszane, a ich funkcjonalności rozszerzane.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji mobilnych do monitoringu szkodników?

Identyfikacja szkodników

Aplikacje do monitoringu szkodników są wyposażone w bazy danych z obrazami i opisami różnych gatunków agrofagów. Niekiedy posiadają również funkcje rozpoznawiania obrazu, dzięki czemu pozwalają na dokładniejszą identyfikację szkodników, ograniczając konieczność korzystania z tradycyjnych atlasów entomologicznych.

Zbieranie danych

Aplikacje mobilne do monitoringu szkodników umożliwiają rejestrowanie własnych obserwacji oraz dodawanie zdjęć.

Prognozowanie pojawu szkodnika w konkretnych uprawach

To bardzo ważna funkcjonalność. Aplikacja ARC™ Farm Intelligence, dzięki zastosowaniu automatycznych pułapek i w oparciu o zaawansowane modele matematyczne, pozwala nie tylko precyzyjnie wskazać miejsce i czas wystąpienia zagrożeń w uprawach, ale także przedstawić prognozę ich wystąpienia.

Tworzenie map

Na podstawie zarejestrowanych rekordów aplikacje tworzą mapy występowania danych gatunków szkodników w danym okresie.

Szeroka dostępność

Aplikacje są dostępne przez całą dobę na urządzeniach elektronicznych, przez co pozwalają na monitorowanie szkodników w dowolnym miejscu i czasie.

Wady aplikacji mobilnych

Aby móc swobodnie korzystać z aplikacji mobilnej do monitoringu szkodników niezbędny jest dostęp do Internetu.

Arc Farm Intelligence - aplikacja do monitoringu zagrożeń

Polecamy także: