Uprawa pomidora w szklarni – wady i zalety

Uprawa pomidora w szklarni jest jednym z najefektywniejszych sposobów jego produkcji. Metoda ta cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż dzięki kontroli nad środowiskiem, plantatorzy mają możliwość uzyskania obfitych plonów. Niezależnie od kapryśnych warunków pogodowych. Warto jednak mieć na uwadze, zarówno zalety, jak i wady uprawy pomidora w szklarniach.

Uprawa pomidora w szklarni – zalety

Cztery główne zalety, jakie daje uprawa pomidora w szklarni są następujące.

Kontrola środowiska

Jedną z głównych zalet uprawy pomidora w szklarni jest pełna kontrola nad panującymi w pomieszczeniu warunkami środowiskowymi. Dzięki temu producenci mogą zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, co pozwala na uniknięcie strat spowodowanych ekstremalnymi temperaturami, przymrozkami czy zbyt intensywnym nasłonecznieniem.

Wydłużenie sezonu wegetacyjnego

Szklarnie umożliwiają uprawę pomidorów, niezależnie od pory roku, dzięki temu producenci mogą zwiększyć liczbę zbiorów.

Zwiększenie wydajności

Warunki, które panują w szklarni zapewniają roślinom optymalne warunki wzrostu, co przekłada się na wyższe plony w porównaniu z polową uprawą pomidorów.

Ochrona pomidorów przed szkodnikami w uprawie pomidora w szklarni

Szklarnie stanowią fizyczną barierę dla wielu szkodników. Jednak w przypadku pojawienia się agrofagów należy podjąć błyskawiczną decyzję o ich zwalczaniu, gdyż mogą one szybko zwielokrotnić wielkość populacji i wyrządzić ogromne straty. Zalecanym preparatem do zwalczania szkodników w szklarniach w uprawie pomidora jest >>>Verimark®.<<<

Uprawa pomidora w szklarni, ma również swoje wady

Do głównych wad uprawy pomidora w szklarni możemy zaliczyć następujące elementy.

Wysokie koszty początkowe

Budowa i utrzymanie szklarni stanowią dużą inwestycję, która może być barierą dla mniejszych gospodarstw rolnych.

Kontrola środowiska w szklarni

Z jednej strony kontrola środowiska w szklarni to ogromna zaleta, ale z drugiej, to także duże wyzwanie. Utrzymanie optymalnych warunków wymaga stałego nadzoru i dostosowywania parametrów do zmieniających się warunków zewnętrznych. To wymaga stałej uwagi oraz umiejętności. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie plantatora.

Wysokie wymagania energetyczne

Uprawa pomidora w szklarni wymaga wysokich nakładów energetycznych. Koszty ciepła stanowią znaczną część całkowitych kosztów produkcji.

Uprawa pomidora w szklarni ma wiele zalet, które przewyższają potencjalne trudności. Jednak sukces tej metody wymaga staranności, wiedzy i sporych inwestycji. Dlatego jest istotne, aby wszyscy potencjalni producenci dokładnie rozważyli wszystkie aspekty związane z uprawą pomidora w szklarni, zanim podejmą ostateczną decyzję o wyborze tej metody uprawy.

 

 

Polecamy także: